Mësohet se sa është rroga e numrit një të UEFA-s

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/03/2023

Paga e Aleksander Çeferin-it është ende në rritje. Pavarësisht polemikave që u ngritën paralelisht me shpalljen e Superligës, me raportin financiar të publikuar nga UEFA në lidhje me sezonin 2019-2020 që tregon të dhëna në rritje, presidenti i organit më të lartë europian të futbollit mori një pagë më të lartë edhe në vitin 2020-2021.

Gjithçka në pritje të konfirmimit – të planifikuar zyrtarisht për 5 prill – nga numri një i federatës. Sipas asaj që shkruhej në Raportin Financiar të UEFA-s 2021-2022, Çeferin arkëtoi 2 milionë e 700 mijë franga zvicerane, pa shtuar bonuset: shifra, e cila me kursin aktual është e barabartë me 2 milionë e 700 mijë euro, është 140 mijë franga zvicerane më e lartë krahasuar me 2020-2021.

Nga ana tjetër, u ul paga e sekretarit të përgjithshëm Teodor Teodoridis, i cili ka marrë 1.400.000 franga zvicerane bruto (1.4 milionë euro), me shtimin e bonuseve për 476.000 franga zvicerane të tjera (afërsisht 476.000 euro).

Nga ana tjetër, 250 mijë euro shkuan për nënkryetarin e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, ndërsa 160 mijë euro për anëtarët e tjerë: shifrat mbetën të qëndrueshme në krahasim me vitin e kaluar sportiv dhe pa shpërblime.

TË FUNDIT
1 orë
Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)
10 orë
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
10 orë
Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?
11 orë
Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë
11 orë
Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë

ME TE LEXUARA

17 orë
Zvicra mposhti hungarezët, Shaqiri rezervist
10 orë
Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?
17 orë
Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s
10 orë
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
1 ditë
Gjimshiti: “Kemi lindur në shtete të tjera, por në shtëpi ndiqnim zakonet dhe traditat shqiptare”

LEXO MË SHUMË

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)

bajrami

Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian

Berat-GJimshiti-82828-780x470

Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?

spaleti

Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë

sylvinjo silvinjo

Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

INFO

NA NDIQ