Mësoni se cilat telefona inteligjentë lëshojnë më së shumti rrezatim

INA
INA

28/03/2024

Telefonat inteligjentë janë bërë një aspekt thelbësor i jetës sonë të përditshme. Me to jemi në kon takt të vazhdueshëm fizik, gjë që ka ngjallur shqetësime për rrezikun shëndetësor për shkak të rrezatimit që ato lëshojnë. Ndërsa shkenca mbi rreziqet e ekspozimit të zgjatur mbetet e paqartë, Zyra Federale Gjermane për Mbrojtjen nga Rrezatimi ka përpiluar të dhëna për telefonat inteligjentë që lëshojnë më shumë dhe më pak rrezatim. Telefonat renditen sipas shkallës specifike të përthithjes (SAR) kur telefononi eshte i vendosur në vesh. Shprehet në vat për kilogram të peshës trupore.

Sipas të dhënave nga Zyra Federale Gjermane për Rrezatimin, këto janë telefonat që kanë shkallën më të lartë të rrezatimit.

Motorola Edge – Ky model nga Motorola kryeson listën me një SAR prej 1.79.

ZTE Axon 11 5G – Kompania kineze bën paraqitjen e saj të parë në listë me një normë prej 1.59.

Sony Xperia XA2 Plus – Kompania japoneze shfaqet në listë me një nga telefonat më të lartë që emeton rrezatim me një SAR prej 1.41.

Google Pixel 3 XL – Google e bën atë të parën nga shumë paraqitjet me këtë model, me 1.39 vat për kilogram.

Sony Xperia XZ1 Compact – Sony bën paraqitjen e dytë në këtë listë, me Xperia XZ1 Compact, i cili ka një SAR prej 1.36.

Huawei P Smart – Kompania kineze bën hyrjen e saj të parë në këtë listë me një normë SAR prej 1.27.

Sipas të dhënave nga Zyra Federale Gjermane për Rrezatimin, këto janë telefonat që kanë shkallën më të ulët të rrezatimit.

ZTE Blade V10 – Ky model telefoni inteligjent siç eshte ZTE ka SAR-in më të ulët në listë, me 0.13.

Samsung Galaxy Note10+ 5G – Kompania koreano-jugore do të shfaqet shumë në këtë listë. Hyrja e tij e parë është ky model me një SAR prej 0.19 watts për kilogram.

Samsung Galaxy A80 – Një tjetër nga kompania koreano-jugore, kjo pajisje Android ka një SAR prej 0.22.

LG G7 ThinQ – Me një SAR prej 0.24, ky model i LG renditet në nivele të ulëta në spektrin e emetimit të rrezatimit.

Samsung Galaxy S20 FE – Ky model i telefonit inteligjent Samsung ka një SAR prej vetëm 0.24.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

tik tok

TikTok sfidon Instagramin! Gjiganti i rrjeteve sociale bën gati aplikacionin e ri

google maps

Veçoria e ardhshme e Google Maps ju dërgon në destinacionin e dëshiruar pa pasur nevojë për internet

Apple-1

Apple heq aplikacionet WhatsApp dhe Threads nga Kina

tik tok

Kongresi Amerikan voton pro ndalimit të TikTok në SHBA

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

INFO

NA NDIQ