Messi nën presion

ina-online
ina-online

21/02/2024

Major League Soccer (MLS) hyn në sezonin e 29- të dhe të gjithë sytë janë te një lojtar dhe një ekip: Lionel Messi dhe Inter Miami CF.

Ardhja e ikonës së futbollit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka ndezur një valë pritjesh dhe emocionesh, me tifozët që presin me padurim sezonin e parë të plotë të Messit me klubin e tij të ri.

Messi, tetë herë fituesi i Topit të Artë dhe kampion i Kupës së Botës 2022, u bë tituj në mbarë botën kur iu bashkua Inter Miami nga Paris Saint Germain në mes të sezonit të kaluar.

Lëvizja shënoi një moment historik për MLS, pasi Messi u bë emri më i madh ndonjëherë që ka luajtur në këtë ligë.

Nënshkrimi i tij e katapultoi futbollin amerikan në qendër të vëmendjes globale dhe ndezi një rritje të interesit për sportin në të gjithë vendin.

Prania e Messit në MLS tashmë ka lënë një gjurmë të rëndësishme në ligë.

“Efekti Messi” ka forcuar shitjet e biletave, të ardhurat nga sponsorizimi dhe shitjet e mallrave, duke sinjalizuar shfaqjen e MLS si një ligë destinacioni në skenën ndërkombëtare.

Për Inter Miami CF, suksesi në MLS 2024 varet nga tejkalimi i pengesave dhe maksimizimi i potencialit të listës së tyre të mbushur me yje.

Me Messin në krye të sulmit, Inter Miami posedon një kombinim të pashembullt të talentit dhe përvojës.

Megjithatë, arritja e suksesit në MLS kërkon më shumë sesa shkëlqim individual; kërkon punë ekipore, elasticitet dhe një angazhim kolektiv për përsosmëri.

Ndërsa Messi dhe Inter Miami po përgatiten për sezonin 2024 në MLS, presioni për të pasur sukses duket i madh.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkendija

Shkëndija e “shkatërron” Sileksin në Tetovë, Struga ndalet me barazim

manchester united

Manchester United tremb PSG-në me çmimin e Rashford

futboll

Panik në kampionatin italian, lojtari i Romës “shembet” në fushë

myrto uzuni

VIDEO/ Myrto Uzuni shënon golin e 10-të në La Liga, e feston me “shqiponjë”

MUNICH, GERMANY - APRIL 01: Kingsley Coman (C) of Bayern München celebrates scoring the 4th team goal during the Bundesliga match between FC Bayern München and Borussia Dortmund at Allianz Arena on April 01, 2023 in Munich, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Bayern Munich nis bisedimet me tre herë fituesin e Ligës së Kampionëve për postin e trajnerit

XHAKA GRANIT

Xhaka pasi fitoi titullin me Leverkusenin: Shkruam historinë, secili nga ne në klub tani është legjendë

Jasir Asani

FOTO/ I gatshëm për një martesë dhe një familje të madhe, Jasir Asani zbulon kush është vajza që i ka “rrëmbyer” zemrën

adrion pajaziti

Adrion Pajaziti, lojtari më i mirë i muajit mars në Premier Ligën 2

broja

Gazetari anglez tregon planet e Brojës: Armando synon lart për lëvizjen e radhës

INFO

NA NDIQ