Meta dëshiron të kthejë çdo sipërfaqe të sheshtë në një tastierë Virtual Quest

INA
INA

11 Shtator, 2023

Meta po kërkon një mënyrë për të kthyer çdo sipërfaqe të sheshtë në një tastierë që do të funksionojë së bashku me sistemin e tyre VR.

Sipas një videoje që Mark Zuckerberg ka shpërndarë në profilin e tij personal në Instagram, kompania po teston funksionalitetin që do t’i lejojë përdoruesit e sistemeve Quest ose Quest 2 VR të “shkruajnë” në çdo sipërfaqe të sheshtë.

Videoja tregon Zuckerberg dhe Andrew Bosworth duke shkruar në këto tastierë virtuale me helmeta Quest 2 VR në kokë. Ata shohin një ekran 2D të një tastierë me një plan urbanistik “QWERTY” në ekranet e tyre dhe teksti printohet në televizorin përpara tyre.

Sistemi funksionon në parimin e rikrijimit të ambientit të përdoruesit brenda kaskës VR, përmes së cilës “ngjitet” tastiera virtuale dhe monitorohen lëvizjet e gishtërinjve në të. Projekti është ende në fazat e hershme të zhvillimit dhe derisa të publikohet, ka të ngjarë të ketë shumë më tepër ndryshime në pamjen dhe funksionimin e tij. Për momentin, vlera e dobishme e këtij sistemi është gjithashtu një mister.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Inteligjenca artificiale AI

Si inteligjenca artificiale lëshon lajme të rreme duke ndryshuar atë që shohim rreth nesh

apple-iphone-15-pro-3

Klientët aspak të kënaqur nga iPhone 15, kjo është arsyeja

loja-counter-strike-game

Më në fund del në treg “Counter Strike 2”

moti-1

Në retë e qiellit ka .. mikroplastikë?!

facebook-meta

Meta prezanton robotët me “personalitet”

iphone-xs-photo-650x358

Shfletuesi Vivaldi vjen në iPhone dhe iPad

PS playstation

Sony me ofertë për blerësit e Play Station 5 – publikon listën e videolojërave falas

mark-zuckerberg

Meta prezanton robotët me “personalitet”

amazon-firma-587x396-1

SHBA-ja e akuzon “Amazonin” për monopol të paligjshëm

INFO

NA NDIQ