Meta dhe Google akuzohen për kufizimin e shpërndarjes së informacionit për shëndetin riprodhues

INA
INA

28/03/2024

Meta dhe Google po akuzohen për pengim të informacionit mbi abortin dhe kujdesin shëndetësor riprodhues në Afrikë, Amerikën Latine dhe Azi.

Organizata MSI, e cila ofron shërbime kontracepsioni dhe aborte në 37 vende, tha se reklamat e saj mbi shëndetin seksual dhe kancerin janë refuzuar dhe fshirë nga platformat.

Sipas organizatës, kompanitë po i kufizojnë ofruesit lokal të reklamojnë abortin, shkruan the Guardian.

“Në Afrikë, Facebook është vendi i duhur për informacionin e shëndetit riprodhues për shumë gra. Ne merremi me gjithçka, nga menopauza te menstruacionet, por zbulojmë se e gjithë përmbajtja jonë është censuruar”, tha menaxherja e marketingut të MSI, Whitney Chinogwenya.

Sipas Chinogwenyas, Meta nuk po bën mjaftueshëm për të luftuar dezinformimin kundër abortit, duke pranuar reklama nga organizata që pretendojnë se abortet mjekësore çojnë në “gjakderdhje fatale”.

Bëhet e ditur se raporti i cili akuzon dy kompanitë është përpiluar përmes intervistave me ekipet lokale të MSI-së në Gana, Kenia, Meksikë, Nepal, Nigeri dhe Vietnam

“Ne lejojmë postimet dhe reklamat që promovojnë shërbimet e kujdesit shëndetësor, si dhe diskutimin rreth tyre. Përmbajtja rreth shëndetit riprodhues duhet të ndjekë rregullat tona. Reklamat që promovojnë produkte ose shërbime të shëndetit riprodhues mund të synohen vetëm për persona mbi 18 vjeç”, tha zënëdhësi i Metas, Ryan Daniels, përcjell Telegrafi.

Gjiganti teknologjik ka bërë me dije se do ta shqyrtojë përmbajtjen e këtij raporti, por u qëndron pas rregullave të veta për ndalimin e dezinformatave dhe mashtrimeve të njerëzve në lidhje me shërbimet.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ