Meta dhe LG po përgatisin një kufje VR për vitin 2025

INA
INA

7 Shtator, 2023

Fati i Meta Quest Pro 2 është i pasigurt, dhe edhe nëse nuk është anuluar siç sugjerojnë disa raporte, kjo kufje nuk mund të konkurrojë me Vision Pro të Apple. Prandaj, kompania Meta ka bashkuar tashmë forcat me LG në projektin e një kufje të re superiore.

Meta arriti një marrëveshje me LG Display për mikroekranët OLED, megjithatë, bashkëpunimi është zgjeruar duke përfshirë pjesë nga kompanitë simotra, bateri nga LG Energy dhe komponentë të tjerë të prodhuar nga LG Innotek.

Kufjet e reja do të dalin në treg në vitin 2025 dhe do të shiten me një çmim prej rreth dy mijë dollarë. Quest Pro fillimisht ishte me çmim 1500 dollarë (1400 euro), por më vonë u zbrit në 1000 dollarë (930 euro). Të dyja çmimet janë shumë më poshtë se çmimi i kufjeve Apple Vision Pro, i cili do të kushtojë 3500 dollarë (3268 euro), kështu që nuk janë saktësisht konkurrentë të drejtpërdrejtë.

Deri më tani, nuk ka asnjë informacion se çfarë përmirësimesh do të sjellë Meta Quest Pro 2, apo si do të quhet.

Mikroekranet OLED do të ofrojnë një rezolucion më të lartë se 1,800 x 1,920 piksele për sy të Quest Pro, për një total prej 7 milionë piksele. Kufjet e Apple kanë një total prej 23 milionë piksele.

Meta Quest 3 do të arrijë këtë vjeshtë me një çmim prej 500 dollarë (466 euro), por kompania po punon gjithashtu për një kufje më të përballueshme që do të shfaqet në treg në vitin 2024 dhe do të kushtojë më pak se 200 dollarë (186 euro). Çmimi i modelit Quest 2 në dalje është 300 dollarë (280 euro).

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

amazon-firma-587x396-1

SHBA-ja e akuzon “Amazonin” për monopol të paligjshëm

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

Artmotion ofron shërbimin për mbrojtje nga sulmet kibernetike – DDoS

Elon Musk X twitter

X me përqindjen më të lartë të dezinformimit, sipas studimit të Komisionit Evropian

google

Google definitivisht ka mbyllur versionin bazë HTML të Gmail që nga janari

Inteligjenca artificiale AI

Rreziqet e AI – Në Spanjë adoleshentët përdorin imazhe të rreme që tregojnë bashkëmoshataret e tyre nudo

amazon-firma-587x396-1

Amazon zgjeron edhe tutje garën e inteligjencës artificiale me marrëveshjen për investim deri në 4 miliardë dollarë në Anthropic

nasa2

NASA po kërkon vullnetarë për të fotografuar eklipsin total diellor të prillit 2024

WHATU

WhatsApp ka një veçori të re të dobishme, të ngjashme me atë të Telegram

telefon kinez

Kina ka prodhuar një telefon celular përmes të cilit mund të parkoni një makinë

INFO

NA NDIQ