“Meta” do të krijojë ekip për të luftuar dezinformimin në zgjedhjet e BE-së

INA
INA

27/02/2024

Vendimi vjen pasi Inteligjenca Artificiale mund të ndërhyjë në rezultatin e zgjedhjeve për parlamentin europian

Kompania ‘Meta’ do të krijojë një ekip për të trajtuar dezinformimin dhe abuzimin e inteligjencës artificiale në prag të zgjedhjeve të Parlamentit Evropian në qershor, mes shqetësimeve për ndërhyrjen në zgjedhje dhe përmbajtjen mashtruese të krijuar nga AI.

Rritja e shpejtë e inteligjencës artificiale e cila mund të krijojë tekst, imazhe dhe video në sekonda ka shkaktuar frikën se teknologjia e re mund të përdoret për të prishur zgjedhjet e mëdha këtë vit. Zgjedhjet për Parlamentin Evropian do të mbahen më 6-9 qershor.

“Me afrimin e zgjedhjeve, ne do të aktivizojmë një Qendër Operacionale Zgjedhore për të identifikuar kërcënimet e mundshme”, tha Marco Pancini, kreu i Metës për çështjet e BE-së, në një postim në blogun e tij personal.

Pancini deklaron se ekspertët për inteligjencën, shkencën e të dhënave, inxhinierinë, kërkimin, operacionet, politikat e përmbajtjes dhe ekipet ligjore të kompanisë do të fokusohen në luftimin e keqinformimit, kundër rreziqeve që lidhen me abuzimin e AI.

Meta, e cila aktualisht punon me 26 organizata të pavarura të kontrollit të fakteve dhe të dhënave në të gjithë Bashkimin Evropian që mbulojnë 22 gjuhë, do të shtojë tre partnerë të rinj në Bullgari, Francë dhe Sllovaki, tha Pancini.

Sipas “Marrëveshjes Teknike për të Luftuar Përdorimin Mashtrues të Inteligjencës Artificiale në Zgjedhjet e 2024”, kompanitë ranë dakord të ndërmarrin hapa për të adresuar rreziqet zgjedhore, duke përfshirë zhvillimin e mjeteve për të identifikuar përmbajtjen e krijuar nga AI dhe rritjen e transparencës në lidhje me përpjekjet për të adresuar materialet potencialisht të dëmshme. Ndikimi i inteligjencës artificiale te votuesit tashmë është vënë nën shqyrtim në një numër vendesh.

Klan News

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

microsof

Microsoft do të investojë 1.5 miliardë dollarë në firmën e inteligjencës artificiale

Elon Musk X twitter

Zbulohet se çfarë i shkroi Elon Musk stafit të Tesla-s ku njoftoi pushimin nga puna të më shumë se 10% të fuqisë punëtore

whatsapp-main-600x360

Aplikacioni WhatsApp po merr një chatbot me AI

INFO

NA NDIQ