Meta nis largimin nga puna të 10 mijë punëtorëve

INA
INA

25 Maj, 2023

Pronari i Facebookut, Meta, ka nisur raundin e fundit të largimit të punëtorëve nga puna, duke planifikuar të reduktojë numrin e tyre për 10 mijë, raportoi të mërkurën Reuters.

Në fillim të këtij muaji, Meta u bë kompania e parë prej gjigantëve të teknologjisë që e njoftoi shkurtimin e vendeve të punës për herë të dytë brenda një kohe të shkurtër, pas largimit të më shumë se 11 mijë punëtorëve në vjeshtë.

Punëtorë të ekipeve si marketingu, inxhinieria dhe ata të fushës së komunikimit njoftuar nëpërmjet “LinkedIn-it” të mërkurën se janë pushuar nga puna.

Shefi ekzekutiv i Metas, Mark Zuckerberg, ka bërë të ditur në mars se pjesa më e madhe e pushimeve nga puna do të ndodhë në dy apo tri momente gjatë muajve të parë të këtij viti, duke përfunduar në maj.

Rreth katër mijë punonjës humbën punën e tyre në shkurtimet e prillit.

Kompania ka thënë të mërkurën se shkurtimet e fundit mund të prekin rreth 490 punonjës në selinë e saj ndërkombëtare në Dublin, ose pothuajse 20 për qind të fuqisë së saj punëtore irlandeze.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

cigare-750x430

Rritje e re e çmimit të cigareve

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

Pas Binance, paditet edhe Coinbase

microsof

Microsoft do të paguajë 20 milionë dollarë, akuzohet se shkeli privatësinë e fëmijëve

bateri

Karikoni telefonin tuaj nëpër lokale? Arsyeja pse nuk duhet ta bëni më

denar

Rritet vlera minimale e K15, arrin në 13.672 denarë

bekteshi

Bekteshi: Janë shpallur thirrje publike për subvencione për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme për zejtarët dhe për digjitalizimin për sipërmarrjet e grave

Apple-1

Apple e prezanton MacBook Air-in me madhësi prej 15 inçësh

kufjet-wireless-te-apple-jane-te-pariparueshme_5c9e57f3ee72f

Apple prezanton kufjet e gjeneratës së re, kushtojnë 3499 Dollarë

benzina-nafta

Pse po zvogëlohet sasia e naftës së prodhuar?

INFO

NA NDIQ