Metaforat e Artan Grubit!

INA
INA

12/02/2024

Shkruan Dijana Toska

Në një kontekst terapeutik metaforat janë një element thelbësor që ndihmojnë pacientin të arrijë ndryshime të shpejta e të rëndësishme. Ato duhet të jenë të kuptueshme për pacientin dhe duhet ti përshtaten situatës së tij, që të kuptojë thelbin e problemit dhe të ndjehet i motivuar të çojë përpara ndryshimin sidomos te ata pacient që shihet se kanë humbur rrugën…

Psikoterapeutët i përdorin metaforat për fuqinë e madhe komunikuese që ato kanë, njëlloj sikure publikimi aktual i disa mesazheve të shkruara përmes telefonit, ku Artan Grubi urdhëron të gjithë drejtorët e klinikave që i takojnë BDI e punojnë nëpër spitalet e shtetit, të mos vijnë në punë e nëse duhet le të marin edhe pushim mjekësor, vetëm e vetëm për ta bojkotuar, ministrin aktual të shëndetësisë që i takon një partie tjetër e që duhet të shkarkohet me çdo kusht në prag të zgjedhjeve sepse kështu e lypin hesapet e BDI.

Kur mjeku shkel etikën e tijë dhe shndërohet me vetëdëshirë në një pacient laboratoresh politike, e votuesit luajnë rolin e Lolos në këtë shoqëri teatrale tragjikomike, gjithmonë hapësirë manovrimi do të gjejnë lloj lloj psikoterapeut për “lavdinë “e të cilëve do të shkruhen rrëfime të mbushura me humor të zi dhe me pak modernizëm si përralla të mileniumit të ri.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

putin-balkan

Sulme kimike në qytetet gjermane!? Raporti: Pushtimi tokësor i Putinit, skenar i mundshëm

Enver Bytyqi

A ja vlen që shqiptarët të paguajnë kaq shumë për prestigjin e liderit?

opinion

Të ruhemi nga pseudoshkenca e sharlatanëve

Makron Macron

Macroni gjuajti sërish me bazukën e tij – dhe Rusia nuk është objektivi i vetëm

Xhelal Zejneli

Çështja shqiptare në Maqedoni-ridefinimi i Maqedonisë

femijet nerove krusheve

Fëmijët dhe prindërit shqiptarë e nisin vet ndërtimin e shkollës në Krushevë, dora e shtetit nuk duket askund

Bekim Qoku

30 për qind e shqiptarëve në Maqedoni konsiderohen pakicë

Xhelal Zejneli

Çështja shqiptare në Maqedoni – statusi politik

sadri-ramabaja1

Stadi i ri i përballjes me Serbinë – Gadishmëria për luftë

INFO

NA NDIQ