Metoda natyrale për uljen e tensionit

Picture of INA
INA

08/09/2023

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur.
Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofikë duke u prekur nga diabeti, sëmundjet kardiovaskulare, problemet me aftësitë e tyre të vërteta dhe të vështira të veshkave.

Shuma e njerëzve që janë të lidhura me tensionin i lartë përdorin medikamente të cilat shoqërohen me efekte të tjera.

Por ju mund të përdorni shumë gjëra edhe disa ushqime ose produkte që janë të lehta në shtëpi siç janë hudhra, limoni apo uthulla e mollës.

Lëng Limoni

Ujë

Një limon

Shtrydheni lëngun e një limon në një gotë me ujë dhe pije atë çdo mëngjes përpara se të konsumoni ushqim.

Limonët kanë aftësinë të ruajnë fleksibilitetin dhe funksionet e enëve të gjakut duke ulur kështu tensionin.

Hudhër

Hudhra përmban substanca sulfuri që kanë aftësinë të ulin tensionin e gjakut dhe largojnë toksinat dhe kolesterolin nga organizmi. Këto substanca stimulojnë e oksidojnë nitrik dhe të rregullojnë tensionin e gjakut, duke i bërë ata të gjithë. Ju duhet të konsumoni 2-4 thelpinj hudhër të mëngjesit përpara se të hani ushqim ose përpara se të flini.

Hudhra duhet të ngrënë e gjallë sepse gatimi humbet mësimin e nevojshëm.

Uthull Molle dhe Sodë Buke

Ujë

Një majë luge çaji me sodë buke

Një lugë gjelle me uthull molle

Uthulla e mollës ka shumë minerale të vlerës si kaliumi, magnezi dhe kalciumi. Këto minerale ndodhin për qarkullimin e gjakut dhe uljen e tensionit. Konsumojeni dy herë në ditë për rezultate më të mira.

TË FUNDIT
2 ditë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
2 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
4 ditë
Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni
4 ditë
Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!
7 ditë
Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ushqim2-707x383-600x360

Ajo që hamë në të 40-at formon cilësinë e jetës në të 70-at. 5 këshillat

UJI

Sa gota ujë duhet të pini në ditë?!

taravari mjeket

Spitali i Tetovës, prioritet i ministrisë së Shëndetësisë

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

INFO

NA NDIQ