Mexhit Mehmeti, fitues i Çmimit ‘’Fadil Bekteshi’’ në Takimet Poetike të Karadakut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/03/2023

Të shtunën në datën simbol të 11 marsit (2023) në kujtim të protestave studentore të viti 1981, në Kumanovë dh Likovë u mbajtën ‘’Takimet Poetike të Karadakut’’, të 31-at me radhë organizuar nga Klubi i Shkrimtarëve ‘’Jehona e Karadakut’’.

Kryetari Fatos Rushiti, gjatë fjalës përshëndetëse, vuri në dukje nismat për bashkëpunim mes klubeve letrare në hapësirat shqiptare, duke qenë kritik ndaj Qeverisë së Shqipërisë për mungesën e përkrahjes së iniciativave kulturore me interes kombëtar.

Siç tha Rushiti, shteti shqiptar, edhe përkundër asaj se e ka obligim kushtetues nuk krijon asnjë modalitet bashkëpunimi mes shqiptarëve të paktën në fushën e kulturës dhe arsimit.
Sa i përket çmimeve, Juria letrare në përbërje, Donika Dabishevci, Sunaj Raimi, dhe Arben Rashkaj, me çmimin kryesor ‘’Fadil Bekteshi’’ lauroi poetin Mexhit Mehmeti, me çmimin ‘’Doruntina’’ poetin Ali Qerimi dhe me çmimin ‘’Jehona Poetike’’ poeten Afërdita Selenica. Ndërkaq me mirënjohje të veçantë i dekorua poeti Ligor Shyti, kryetar Ldhjes së Shkrimtarëve dhe artistëve “Naim Frashëri” nga Përmeti i Shqipërisë.

Në Orën Letrare me krijimet e tyre letrare u paraqitën poetët: Nehas Sopaj, Mexhit Mehmeti, Daim Iljazi, Elizabeta Isufi, Ejup Ajdini, Ali Qerimi, Afërdita Selenica, Janaq Jano, Elmira Rama, Sarë Gjergji, Arben Ibrahimi, Bilall Maliqi, Mustafë Ibrahimi, Selajdin Shabani, Shefqete Gosalci, Ismail Baftjari, Mirela Isufi, Mirela Hoxha, Bekim Kelmendi, Selajdin Shabani, Avni Shaqiri, Shqipe Hasani, Fadil Abazi dhe Rexhep Abazi. Të gjithë pjesëmarrësve të orës letrare nga Klubi iu dhurua revista për kulturë, letërsi, art dhe shkencë ‘’Doruntina’’ me kryeredaktor Sevdail Demirin.

Paraprakisht në Likovë, nën kujdesin e kryetarit të Komunës Erkan Arifi, u mbajt tryeza letrare me temën’’ Kahet e zhvillimit të poezisë së sotme shqipe’’ ku pati një debat frytdhënës për bashkëkohësinë e poezisë shqipe, me theks vendin e saj në letërsinë e vendeve të rajonit. Manifestimin e nderuan këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Teuta Pango, dhe këngëtari i njohur nga Maqedonia e Veriut, Kastriot Latifi, të ciët për argëtimin e mysafirëve kënduan disa nga perlat e këngëve shqipe.

‘’Takimet Poetike të Karadaut’’ u mbështetën nga Ministria e Kulturës e Republikës se Maqedonisë së Veriut, Komuna e Kumanovës dhe e Likovës. Mirënjohje falënderimi Klubi i Shkrimtarëve ‘’Jehona e Karadakut’’ këtë vit ndau për Kompanitë ‘’Ibro Shell’, ‘’New Vintage’’ e “Mirela”, Fondacionit për Kulturë të Komunës së Kumanovës, si dhe mediat.

TË FUNDIT
6 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
7 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
10 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
10 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
15 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

ME TE LEXUARA

19 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
16 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
19 orë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit
15 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
19 orë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
15 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Screenshot_20240721_232714

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

INFO

NA NDIQ