Mexhiti: Ahmeti le ta mbajë Grubin nëse i ka borxh

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2023

Të hënën në Kuvend mbahet seanca për votimin e ministrave të rinj të propozuar nga Kovaçevski. Debati do të zhvillohet për 4 emra të rinj të ministrave dhe po aq të zv/ministrave. Nënkryetari i BDI-së Izet Mexheti një ditë para votimit bën të qartë se “Grupi i Zjarrit” nuk voton për ndryshimet në Qeveri. Grupi i Zjarrit rreth vetes përveç Mexhitit ka edhe dy deputetë të tjerë Merita Koxhaxhikun dhe Kastriot Rexhepin.

“Nuk mund të pretendojmë që i bashkojmë shqiptarët apo ti bashkojmë në frontin evropian kur po e përçajmë vet subjektin apo shtëpinë tonë, andaj është e qartë se është një aleancë për interesa, aleancë e pazareve dhe për të heshtur zërin ndryshe dhe nga ata propozime që i pashë nuk ka asnjë vlerë evropiane. Kjo nuk ka të bëjë as me frontin evropian as me ndryshimet kushtetuese, por thjesht është për ta heshtur zërin ndryshe dhe nëse ekzekutivi do të votohet prapë nga 64 deputet atëherë përsëri zoti Ahmeti është në minus, pra BDI është në minus”, deklaroi Izet Mexhiti, Nënkryetar i BDI-së.

Mexhiti thotë se me hyrjen e ASH-së në Qeveri, humbësi më i madh është BDI-ja, pasi i merret një ministër dhe një zv/ministër. Mexhiti thotë se është fat që Grupi i Zjarrit nuk kishte ministër sepse do ta merrnin edhe atë, sikurse e morën zv/ministrin e Mbrojtjes Bashkim Hasani. Sipas Mexhitit, nëse Ahmeti dhe të tjerët i kanë borxh Grubit, atëherë le ta mbajnë atë.

“Pas kësaj do e analizojmë dhe nëse deri tash e kemi lutur z. Ahmeti që ta largon z. Grubi për të hapur një perspektivë te re në BDI për djem dhe vajza që jam me frymë të BDI-së dhe që janë të BDI-së, tash e tutje ndoshta nuk do të ketë logjikë për ta shkarkuar Artanin, mund ti mban Artanat edhe mund ti afron edhe më afër, por nëse ata i kanë ndonjë borxh ne nuk kemi borxh ndaj atij. Dhe largimi nga postet vetëm do e zbulon para opinionit këtë padrejtësi dhe këtë humbje të rrugës së BDI-së e cila frikohem se do na kushton në zgjedhjet e ardhshme të cilat do jenë të rregullta ose të çrregullta”, tha Izet Mexhiti, Nënkryetar i BDI-së.

Mexhiti është i bindur se rezultatet e sjelljes së BDI-së do të shihen në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Pas finalizimit të marrëveshjes midis Kovaçevskit dhe Taravarit, Alternativës iu morën të gjitha ministritë dhe zv/ministrat për t’iu dhënë ASH-së. Propozimi i Kovaçevskit, i cili një ditë më parë shkoi në Kuvend parasheh që ministër i Shëndetësisë të jetë Fatmir Mexhiti, i Shoqërisë Informatike dhe Administratës Azir Aliu dhe Drejtësisë Krenar Lloga. LSDM-ja i merr Ekologjinë BDi-së, ndërsa partisë së Ahmetit në ndryshimet në kabinetin qeveritar tani do t’i takojnë edhe ministri edhe zv/ministri i Arsimit. /Alsat.mk

TË FUNDIT
27 minuta
Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin
32 minuta
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
1 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
2 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
2 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

ME TE LEXUARA

1 ditë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
3 orë
Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private
22 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
1 ditë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme
5 orë
Paradite mot me diell, pasdite mundësi për shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima
1 ditë
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
2 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës
21 orë
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

LEXO MË SHUMË

vucic kurti

Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

INFO

NA NDIQ