Mexhiti: Ahmeti të deklarohet kush është lider i BDI-së, ai apo Artan Grubi?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2023

Nënkryetari i BDI-së dhe njëri nga udhëheqësit e “Grupit të Zjarrit”, Izet Mexhiti ka kërkuar që lideri i partisë Ali Ahmeti të thotë publikisht nëse ai është kryetar i partisë apo zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi.

Kjo vjen pasi Ahmeti emëroi shefin e diplomacisë, Bujar Osmanin, koordinator të politikave në degën e Çairit, ku kryetar është Mexhiti, dhe pas njoftimit të Grubit se do të vijojnë zgjedhjet e brendshme partiake në degën Çair dhe Saraj.

“Nëse Ahmeti dëshiron të më largojë mua, para se ta emërojnë Osmanin, duhet të më shkarkojnë fillimisht, e më pas të caktojnë një ushtrues detyre të kryetarit të Degës së Çairit. Shkarkimet dhe revanshizmi nuk ishin karakteristika të BDI-së”, deklaroi Mexhiti për gazetën “Sloboden Pecat”. (INA)

“Do të presim që të deklarohet kryetari de jure (Ali Ahmeti), sepse deri tani është deklaruar kryetari de fakto (Artan Grubi). Nëse ia delegon këto kompetenca Artanit, Ahmeti duhet ta thotë publikisht. Nuk e di se si Ahmeti lejon Grubin që partinë ta trajtojë si tezgë. Artani tregon se kush do të jetë koordinatori i politikave të degës së Çairit, kur do të ketë zgjedhje të degës, kur do të mbahet Kongresi. Ai thotë se ai që ka hyrë dje në parti ka lobuar për mua tek Ahmeti dhe unë kam 20 vite në BDI. Ka lobuar që unë të bëhem kryetar dege dhe deputet?! Kjo tashmë është tragjikomike. Me këtë ose Grubi dëshiron të thotë se është de facto kryetar i BDI-së ose është jashtëzakonisht joserioze dhe dëshiron të na bëjë të qeshim, si me videon me futbollin si antistres për ministrat. Është një gjë e çuditshme, por ia vlen të analizohet”, theksoi Mexhiti për “Sloboden Pecat”.

TË FUNDIT
1 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
2 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
3 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!
1 ditë
Ish-ushtari i UÇK-së dërgohet në paraburgim ekstradues prej 30 ditësh
4 orë
Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë
1 ditë
Vrasja e policit në Serbi: I dyshuari është Faton Hajrizi që ka udhëtuar me pasaportë të Artanit
10 orë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia
1 ditë
Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së
6 orë
Takim në Ministrinë e Shëndetësisë për zgjerim të Listës pozitive me medikamente inovative
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ