Mexhiti: ASH hyri në qeveri për ndryshimet kushtetuese, ndërsa rezultoi që të bëhet paterica e Grubit e tani po ndihmon edhe kthimin e Gruevskit

Picture of ina-online
ina-online

12/11/2023

Kryetari i Lëvizjes Demokratike Izet Mexhiti, ka theksuar se Aleanca për Shqiptarët nuk e ka justifikuar arsyen e tyre për futjen në Qeveri.

Sipas tij, kjo parti u bë patericë e Artan Grubit, dhe tani po ndihmojnë edhe në kthimin e Nikolla Gruevskit. Mexhiti në prononcimin e tij për Radio Evropën e Lirë tha se ASH hyri për ndryshimet kushtetuese, dhe po përfundon duke ndihmuar në kthimin e Gruevskit.

“Kur hynë në qeveri dhe kur ne dolëm edhe nga BDI dhe Alternativën nga qeveria, ata u bënë paterica e qeverisë së Artan Grubit për ta shpëtuar atë. Më pas shpjegimi i tyre ishte se po hynin për shkak të ndryshimeve kushtetuese. Por në fund ndryshimet kushtetuese nuk ndodhën dhe përfundojnë duke ndihmuar kthimin e Nikolla Gruevskit, miratimin e ndryshimeve në Kodin Penal. Ministri i Drejtësisë nuk mund të thotë se nuk është i njohur, se i gjithë procesi është udhëhequr nga zëvendësministri, kur dihet se ky ligj i propozuar nuk mund të arkivohet as pa pëlqimin e ministrit kompetent. I njëjti ligj duhet të shkojë në Komisionin për çështjet politike, për çështjet ekonomike në qeverinë ku janë vetë ministri dhe ministrat e tjerë të Aleancës për Shqiptarët. Pra, hynë për ndryshime kushtetuese, përfunduan si ndihmës dhe duhet të llogari për gjithçka që u bë në 20 vitet e fundit”, tha Mexhiti.

TË FUNDIT
2 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
4 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
6 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
8 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
10 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

12 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
11 orë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”
11 orë
Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë
10 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
10 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
10 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
18 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
8 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
17 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ