Mexhiti: BDI duhet të reformohet, ata tashmë janë në opozitë!

Picture of ina-online
ina-online

08/07/2024

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër i ekologjisë, Izet Mexhiti deklaroi në emisionin “Top Tema” në TV Telma se BDI duhet të jetë opozitë konstruktive dhe të reformohet.

“BDI apo Fronti Europian duhet të jenë opozitë konstruktive, të reformohen, të kenë ide të reja. Ata duhet të pajtohen me realitetin që kanë shkuar tashmë në opozitë. Çdo reagim i tyre ditor ndaj nesh tregon vetë se ata nuk mund ta pranojnë që tashmë pas 20 viteve janë në opozitë”, tha Mexhiti.

Ai ka komentuar edhe udhëtimin e delegacionit qeveritar pa asnjë ministër shqiptar, por që siç tha atje ka shkuar kryeparlamentari Gashi.

“Sa i përket reagimeve të opozitës shqiptare fillimisht ato nuk kanë qëndrime publike, me vetë faktin që njëherë kishin edhe kritika ndaj riorganizimit të Qeverisë por pastaj e votuan bashkë me ne edhe pse 2-3 ditë na kritikuan. Gjithashtu edhe tani me udhëtimin në Washington. Aty është kryeparlamentari Gashi si dhe kryeministri, të cilët kanë axhendën e tyre sa i përket 75 vjetorit të NATO-s. Për këtë them se kritikat e tyre nuk janë me vend. Do të ketë edhe delegacione tjera si në Londër e në Bruksel. Në Londër do të jem unë ndërsa në Bruksel do të jetë Orhan Murtezani e kështu me radhë.”, theksoi Mexhiti.

TË FUNDIT
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
13 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
16 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
16 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

ME TE LEXUARA

16 orë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
16 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
16 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
23 orë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
22 orë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës

LEXO MË SHUMË

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

zjarr sllupçan

26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

Fronti evropian ali ahmeti

BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

INFO

NA NDIQ