Mexhiti: BDI po i’a fal Nikolla Gruevskit gjitha veprat penale

Picture of ina-online
ina-online

06/11/2023

Korrupsioni i lartë, anashkalimi dhe harrimi i premtimeve të BDI-së ndaj shqiptarëve, ikja e shqiptarëve dhe shumë të tjera, janë arsyeja se pse e kemi formuar Lidhjen Europiane për Ndryshim, tha sonte kreu i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti në një intervistë ekskluzive për Top Chanel.

Ai tha se ende binomi Ahmeti-Grubi me çdo kusht dëshiron rikthimin e Gruevskit, e kjo dëshmohet me faljen e shumë veprave penale të korrupsionit. Ai tha se regjimin e Gruevskit e mban gjallë BDI, konkretisht Grubi, Osmani dhe Ahmeti.

“Arsyeja kryesore është se Maqedonia po ballafaqohet me qeverisje të keqe dhe nuk po çrrënjoset regjimi i Gruevskit. Ende përmes binomit Ahmeti-Grubi, është arsyeja që ende regjimi i Guevskit Mijallkovit etj nuk po çrrënjoset. Kjo dëshmohet se shumë vepra të ish regjimit të Gruevskit, u janë falur. Nuk bisedohet për rastet ku janë të inkriminuar shqiptarët si Monstra, për rastin e Kumanovës, por çdo ditë po falen ish bashkëpunëtorët e Gruevskit. Këto janë arsyet pse kemi formuar këtë koalicion, sepse shqiptarët në Maqedoni që nga viti 2011 votojnë për ndryshime dhe duan ndryshime”, tha Mexhiti.

Ai mes tejrash tha se fuqia politike e BDI-së po harxhohet për zhvillimin e kazinove. “Fuqia politike e BDI po harxhohet për zhvillimin e bizneseve të kazinove, për korrupsionin e lartë , etj. BDI është parti lideriste, aminin ia ka dhënë zoti Ahmeti, ndërsa ekzekutues janë Grubi dhe Osmani. Edhe në mbledhjen e OSBE që mbahen në Shkup, ka afera korruptive lidhur me tenderët që fiton një kompani donatore e BDI-së. Nuk përzgjedhin mënyra për korrupsion me përmasa që nuk i njeh Maqedonia e Veriut”, potencoi Mexhti.

Ndërkaq, analisti politik Arsim Sinani, tha se koalicioni ku bënë pjesë Izet Mexhiti, në zgjedhjet e ardhshme do ta mposhtë BDI-në me rezultat 3-1.

TË FUNDIT
3 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
4 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
4 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!
7 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
1 ditë
MASH shpalli konkurset për bursa për ciklin e dytë dhe të tretë të studimeve jashtë vendit
7 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
1 ditë
Mickoski komenton “propozimin për kantonizimin e shtetit”: Janë tentime për prishjen e karakterit unitar të shtetit
5 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ