Mexhiti: BDI s’ka nevojë për mercenarë si Artan Grubi e të tjerë, por për djem e vajza të shkëlqyera që i ka BDI

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/01/2023

Nënkryetari i BDI-së, Izet Mexhiti si një nga udhëheqësit e të ashtuquajturit “grupi i zjarrit” ka folur në tubimin në Manastir, duke përcjell porosi në adresë të kreut të BDI-së, por duke atakuar edhe zëvendëskryeministrin Artan Grubi, përcjell INA.

Ne nuk merremi me moto “Për Evropë”, por ne kemi qenë aty kur është vendos për NATO dhe BE, dhe këtë e kemi dëshmuar.
Ne nuk kemi nevojë të tjetërsohemi sepse jemi këta që 20 vite kemi marrë mbështetje ashtu sic jemi nga qytetarët tanë. Jo reforma duke e paraqitur BDI me agjenda të gjelbërta e të tjera, por duhen reforma me djem dhe vajza kuadro të reja që janë rrit në frymën e BDI dhe kanë dhënë kontributin e tyre.

Nuk kemi nevojë për mercenarë për poste që vijnë nga jashtë që të na tregojnë se si duhet bëhen reformat dhe si duhet dukur BDI nga Artan Grubi e deri tek I fundit. Janë tipa ata kur nuk duhet vrasin e presin për BDI, por atëherë kur BDI kur ishte në krizë të thellë me shqiptarët në periudhën 2006-2008, ata nuk ishin aty, bile ishin kundër BDI dhe konceptit shqiptar. Ne sot duam ta ruajmë këtë vlerë, duam ta forcojmë BDI-në. Duam që edhe në zgjedhjet e ardhshme BDI dhe Ali Ahmeti të jenë fitues”, theksoi Mexhiti.

Por ai shtoi se edhe pse ka përfshirje më të madhe në pushtet, nuk ka rezultat konkret, por vetëm fotografime dhe reklamime.

Ai tha se pse nuk lëviz zbatimi i plotë i gjuhës shqipe, edhe pse ka inspektorat për këtë dhe ligje që përcaktojnë këtë. Ai shprehu shqetësim se si është lënë në djerrinë muzeu i alfabetit, ku shpesh i ndalet rryma dhe ka probleme.
Sipas tij, ky ekzekutiv nuk ka dal të marrë votën e qytetarëve, nuk ka mandat të sovranit dhe strukturës. “Kur e pam se ata nuk lëvizin punët tanimë dy vjet, atëherë kemi dal dhe i themi stop se keni dal nga binarët”, theksoi Mexhiti.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
3 orë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

ME TE LEXUARA

11 orë
Aksident në Kërçovë, 5 të lënduar
11 orë
Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare
9 orë
Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe
7 orë
Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!
6 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

meta

Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

IMG_2192

Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

INFO

NA NDIQ