Mexhiti: Me BDI-në mund të ulemi vetëm si palë të barabarta

Picture of INA
INA

02/09/2023

Njeriu i parë i Lëvizjes Demokratike Izet Mexhiti, në një intervistë për Euronews Albania tha se shqiptarët në Maqedoninë e Veriut për herë të parë do të kenë dy opsione, pozitë dhe opozitë serioze, për herë të parë të gjithë të pakënaqurit me gjendjen në vend do të kenë për kë të votojnë dhe kjo ka ngjallur shpresën te qytetarët se do të ndodh ndryshimi i shumëpritur.

‘Për një muaj e gjysmë, ndryshimi vërehet. Shqiptarët tani kanë dy opsione, kemi kontribuar të ketë dy blloqe, pozitë dhe opozitë, ne do të mundohemi ta gjejmë diagnozën e sëmundjes dhe dështimeve të qeveritarëve tanë dhe do dalim me zgjidhje konkrete dhe jo vetëm me kritika, nuk do ti ndajmë politikanët dhe partitë në tradhëtarë si deri tani, por në bazë të punëve dhe dështimeve’ tha Mexhiti i cili shtoi se me BDI-në mund të ulen vetëm si palë të barabarta.(INA)

TË FUNDIT
51 minuta
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
56 minuta
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
4 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
6 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
6 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

ME TE LEXUARA

11 orë
Najçevska i reagon Taravarit: Pse kryetari i Kuvendit të jetë shqiptar?
9 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
9 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
9 orë
Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!
9 orë
Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet
6 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

INFO

NA NDIQ