Mexhiti: Ilaçin Trikafta do ta sjellim edhe për pacientë tjerë

ina-online
ina-online

22/12/2023

Ministri i Shëndetësisë Fatmir Mexhiti, mëngjesin e sotëm ishte i ftuar në studion e “Sloboden peçat”, ku u diskutua për temat më aktuale në shëndetin publik.

Ai tha se fillimisht ishte planifikuar për tetë pacientë, ndërsa ilaçi Trikafta është sjellë për 12 pacientë.

“Sinqerisht, të gjithë duhet ta pranojmë se askush nuk e besonte se tani do t’u sillnim 55 pacientëve ilaçin Trikafta në një kohë kaq të shkurtër. Unë personalisht kam luftuar në kabinetin qeveritar, duhet të falënderoj kryeministrin, Ministrinë e Financave dhe të gjithë kolegët e qeverisë që e kanë dëgjuar realisht këtë problem. Deri në fund të vitit 2023 siguruam 100 milionë denarë, këtyre 12 pacientëve ua sollëm ilaçin dhe gradualisht do të përfshihen pacientë shtesë”, tha Mexhiti.

Në emision, ai deklaroi se ishte i kënaqur kur pa fytyrat dhe sytë mirënjohës të përfaqësuesve të Asociacionit së Fibrozës Cistike.

“Tashmë të gjithë e kuptojnë se shëndetësia duhet të jetë një temë serioze, duhet menaxhuar siç duhet, duhet pasur kujdes dhe duhet hartuar një strategji. Në të kaluarën, më duhet ta pranoj, realisht nuk ka pasur një strategji, prandaj jemi duke u përballur me një defiçit të madh të kuadrove profesionale në të gjithë vendin. Për këtë jemi këtu, për të zgjidhur të gjitha problemet e sistemit, të mos lejojmë më – ndoshta do të ketë ndonjë problem dhe do të shfaqet, por shëndetësia është një çështje e gjallë, ne jemi këtu për të punuar shumë energjikisht dhe dinamikisht”, theksoi Mexhiti.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ziadin sela

Sela për Kurtin: I kam dalë borxh!/ Kam dhënë kontribut modest që ai të jetë sot kryeministër

Screenshot_2024-02-29-20-47-04-453_com.facebook.katana-edit

Dr. Ilir Vela i bashkangjitet Aleancës për Shqiptarët

tv-media-radiodifuzion

Ja lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

asdren shkupi besa

Kasami prezanton aderimin e radhës në BESA

instituti-arben-xhaferi

(VIDEO) Instituti “Arben Xhaferi” instalon barometrin e përfaqësimit të drejtë

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

talat xhaferi edi rama

Xhaferi: Plani i rritjes kyçe për anëtarësimin e përshpejtuar në BE

kovacevski

Kovaçevski premton rroga minimale nga 600 euro dhe rroga mesatare nga 1000 euro

INFO

NA NDIQ