Mexhiti: Javën e ardhshme do të ndërpresim kontratën për ndërtimin e spitalit të Kërçovës, do të ketë shpallje për tender të ri (VIDEO)

ina-online
ina-online

02/11/2023

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut pritet që javën e ardhshme të ndërpresë kontratën aktuale për ndërtimin e spitalit të Kërçovës dhe do të hapë shpallje publike për tenderim të ri për përfundimin e këtij objekti i cili po ndërtohet që nga vitet e 90-ta, raporton Portalb.mk.

Spitali i “ri” i Kërçovës është një objekt i cili po ndërtohet që nga vitet 1985/1990 dhe që assesi të përfundohet dhe të vendoset në funksion. Finalizimi i ndërtimeve premtohet nga autoritetet pothuajse 37 vite. Objekti është shndërruar në lokacion që vizitohet nga çdo ministër i ri i shëndetësisë si një pikë turistike, mirëpo me vitet mbetet i pandërtuar.

Sot, në një konferencë për media, në pyetjen e Portalb.mk, ministri i Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti tha se javën e ardhshme ministria do të ndërpresë kontratën me kompaninë që është përgjegjëse për ndërtimin e këtij objekti dhe që do të hapet shpallje publike për tenderim të ri.

“Ka qenë një komplikim 33 vjeçar, siç e kemi theksuar disa herë, para se të vij bisedova me gjithë njësinë projektuese që e kemi në kuadër të Ministrisë së Shëndetësisë dhe javën e ardhshme do të ndërpresim kontratën e vjetër për ndërtimin e spitalit dhe pastaj, normal, do t’i ndjekim proceset për të shpallur edhe një herë tenderim dhe të fillojmë me punë për rindërtimin e këtij spitali. Kështu që njëherë e përgjithmonë ky spital sa më shpejtë që të jetë e mundur të fillojë të funksionojë dhe qytetarët e kësaj ane të marrin shërbimet më të mira shëndetësore.” tha ministri i shëndetësisë Fatmir Mexhiti.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM

LSDM fton partitë për krijimin e Frontit Europian

stevo pendarovski

Pendarovski për ndryshimet kushtetuese: Do të presim qeverinë e ardhshme

ndotja shkup

Qyteti i Shkupit: Qytetet më të ndotura në Maqedoni janë Strumica dhe Tetova

policia-714x420

Një shofer ka goditur një grua në Shkup dhe ka ikur nga vendi i ngjarjes

Angela Ageler

“Lista e Zezë” Amerikane do zgjerohet me emra tjerë, paralajmëron ambasadorja Ageler

auto_korrupsion1511207587

Kush janë më të korruptuarit në Maqedoninë e Veriut?!

stevo pendarovski

Pendarovski është keqkuptuar: Nuk ka thënë se nuk do të rikandidohet

pendarovski-ikkkk-800x445

Pendarovski njëherë nuk po mendon që të rikandidohet, po pret përfundimin e mandatit

krenar lloga

Lloga firmos kërkesën për ekstradimin e Palevskit nga Turqia

INFO

NA NDIQ