Mexhiti: Kjo VMRO me Mickoskin dallon nga ajo e vjetra e Gruevskit

Picture of ina-online
ina-online

15/05/2024

“Anëtarët e grupit punues nga VLEN që do t’i udhëheqë negociatat me VMRO-DPMNE-në për formimin e shumicës parlamentare tashmë janë nominuar”, tha kreu i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti, në televizonin Telma.

“Të gjitha partitë e koalicionit kanë përfaqësuesit e tyre në grup. Është Visar Ganiu nga unë, është Azir Aliu nga ASH, e poashtu ka dhe nga Besa, Alternativa, madje edhe Bekim Qoku”, tha Mexhiti.

Ai e vlerësoi Mickoskin për ardhjen në selinë e VLEN-it përkundër faktit se fitoi 58 deputetë dhe e konsideron fillim të mbarë dhe shenjë se nuk e ka arrogancën e VMRO-së së vjetër dhe Gruevskit.

Sipas Mexhitit, ky gjest tregon respektin e Mickoskit ndaj VLEN-it.

Ai shtoi se ende nuk është folur për ndarje resorësh mirëpo ka potencuar se nuk hyjnë në qeveri me rol minimalist apo me pozita poshtëruese.

“Po flasim për harmonizim të programeve, për ide dhe të përbashkëta. Natyrisht që nuk mendoj që pejsëmarrja jonë në këtë qeveri të jetë minimaliste apo poshtëruese, sepse ne do të përfaqësojmë 30 për qind të shqiptarëve aq sa jemi në regjistrimin e fundit. Përqëndrimi jonë nuk do të jetë në funksione sa do të jetë në zbatimin e programeve për qytëtarët”, tha Mexhiti.

TË FUNDIT
32 minuta
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
37 minuta
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
38 minuta
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
1 orë
Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë
9 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

ME TE LEXUARA

12 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
21 orë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje
18 orë
Ahmeti: Nuk ka arsye për të shkarkuar Artan Grubin, Fatmir Besimin e Nazim Bushin nga postet partiake
11 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
20 orë
Kasami: Fronti Evropian të luaj rol konstruktiv në opozitë
18 orë
Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale
11 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
20 orë
LLoga: Dhuna e numrave nga komuniteti shumicë në Maqedoninë e Veriut ka dhuruar vetëm pasoja për shqiptarët

LEXO MË SHUMË

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

Izet Mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

INFO

NA NDIQ