Mexhiti: Jemi këtu për të ndërtuar një opozitë serioze (VIDEO)

Picture of ina-online
ina-online

13/08/2023

Themeluesi i partisë më të re opozitare në kampin shqiptar, Izet Mexhiti, tha se qëllimi i kësaj partie është pikërisht unifikimi i opozitës shqiptare.

Sipas Mexhitit, pas 20 vjetësh ka ardhur koha që shqiptarët të kenë konkurrencë të ideve dhe projekteve.

“Ne nuk hymë me mendjemadhësi, por kemi kontribuar dhe po kontribuojmë që të unifikohet opozita shqiptare. Që pas 20 vjetësh edhe te shqiptarët të ketë konkurrencë të ideve, projektesh dhe mos lejojmë një ekzekutiv që kemi aktualisht ku premtimet elektorale janë harruar totalisht. Jemi këtu për të ndërtuar një opozitë serioze, jo vetëm për të bërë një diagnozë të situatës politike, por për të dhënë ofertat tona në arsim, shëndetësi, kulturë, ekonomi dhe në të gjitha fushat. Këto do të jenë edhe arsyet për fitoren e opozitës shqiptare në zgjedhjet e ardhshme.”- tha Izet Mexhiti.

Ai potencoi se ai është një nga politikanët më me bagazh politik në vend, në kampin shqiptar, për më shumë se 20 vjet dhe se njerëzit që e rrethojnë dhe po kontribuojnë në këtë parti vijnë po ashtu nga eshalonet e dyta dhe të treta të qeverisjes.

“Po bëhet një lëvizje e re me fytyra të reja. E potencoj edhe një herë që jam më i vjetri me bagazh politik dhe të gjithë ata përreth meje janë njerëz të eshaloneve të dyta dhe të treta, profesionist të dëshmuar që kanë qenë nëpër parti politike ose që nuk kanë qenë fare. Ju bëj apel të gjithëve që të kyçen këtu me idetë e tyre dhe ta trajtojnë Lëvizjen Demokratike si shtëpinë e tyre me një vizion të ri”- deklaroi Mexhiti.

 

TË FUNDIT
4 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
4 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
4 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
7 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?
8 orë
Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

ME TE LEXUARA

16 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
10 orë
Imerlije Saliu: Prioritet i kësaj qeverie është avancimi i politikave sociale, lufta kundër varfërisë!
15 orë
Punëtorit nga Maqedonia i bien përmbi 800 kg, lëndohet rëndë
10 orë
Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë
13 orë
Mickoski: Mjaft debatuam për çështje etnike, është koha të fokusohemi në ekonomi dhe zhvillim
9 orë
Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin
13 orë
Kovaçevski: Programi i Qeverisë së re nuk përmban një pjesë të madhe të premtimeve, nuk do ta mbështesim
8 orë
Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit
13 orë
Në Qeverinë e re do të jenë 20 burra dhe 3 gra, mosha mesatare është 47 vjeç

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

ilir veseli saraj

Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

halil snopce

Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë

imerlije saliu

Imerlije Saliu: Prioritet i kësaj qeverie është avancimi i politikave sociale, lufta kundër varfërisë!

INFO

NA NDIQ