Mexhiti: Ligji e pengon Vetëvendosjen të veprojë në Maqedoni

INA
INA

26/12/2023

Kryetari i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti, thotë për A1on se thotë se ligji për partitë politike nuk e lejon Vetëvendosjen e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti të veprojë në Maqedoni, sepse neni 8 i Ligjit për Partitë Politike thotë: “Partitë politike të regjistruara në vende të tjera nuk mund të veprojnë në territorin e Republikës së Maqedonia”, përcjell telegrafi.

Ai shtoi se vetëvendosje tashmë është aktive në Maqedoni, pasi Bekim Qoku, i cili është nga Struga, punon si këshilltar i Kurtit dhe është anëtar i Vetëvendosjes. Megjithatë, nuk thuhet nëse Qoku do të jetë në lista si kandidat i pavarur, sepse Lëvizja Vetëvendosje nuk ekziston në sistemin juridik të Maqedonisë.Tashmë janë duke vepruar në Maqedoni, për shembull Bekim Qoku është këshilltar i kryeministrit Kurti, është nga Struga. Lëvizja Vetëvendosje funksionon edhe tani. Qoku ka qenë më parë deputet i Aleancës për Shqiptarët dhe tani do të jetë në listat tona. Nuk kanë krijuar parti politike, njeriu është shtetas i Maqedonisë, por është këshilltar i Kurtit dhe anëtar i Vetëvendosjes”, thotë Mexhiti.

Vetë Mexhiti njoftoi se Vetëvendosje do të jetë pjesë e koalicionit “Bashkimi Evropian për Ndryshim” të dielën, i cili theksoi se me hyrjen e Vetëvendosjes, koalicioni tashmë përbëhet nga katër parti politike, tre prej të cilave janë nga Maqedonia dhe një nga Kosova.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dokumente pasaporta

Qytetarët e Shkupit mund të kontrollojnë online nëse pasaporta e tyre është gati

Talat Xhaferi

Xhaferi në Samitin e Investimeve për Ballkanin Perëndimor të BERZH-it

Izet Mexhiti

Mexhiti mesazh Grubit: S’jemi derivat i Dik Martit dhe shtëpive të verdha

Taravari Gostivar

Halil Snopçe u caktua kryetar i shtabit zgjedhor të degës së ASH në Gostivar

Arben Taravari3

Taravari: Maqedonia një herë ka zgjedhur president në Kuvend, pse mos ta bëjmë sërish!

bdi kryesia

BDI e vetme apo bashkë Selën në zgjedhje, në lojë edhe emra tjerë?!

levizja-besa

Lëvizja BESA zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor (FOTO)

fatmirbytiqi

Bytyqi: Kjo qeveri është treguar me vepra e jo me fjalë

demiri-750x430-1

Ministri i Shëndetësisë për REL – Demiri: Nëse jam ministër pas zgjedhjeve kam plan për klinikat

INFO

NA NDIQ