Mexhiti: Maqedonia e Veriut dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të forcojnë bashkëpunimin në shëndetësi

INA
INA

05/12/2023

Ministri i Shëndetësisë Fatmir Mexhiti mori pjesë në konferencën e parë ministrore të Konferencës së 28-të të Palëve të Konventës Kornizë të OKB-së për ndryshimet klimatike, e cila po mbahet nga 30 nëntori deri më 12 dhjetor në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA).
Majiti thekson se qëllimi i këtij takimi ministror, ku marrin pjesë mbi 100 vende nga bota, është unifikimi i aktiviteteve dhe qasjes ndaj ndryshimeve klimatike në nivel global.
Në kuadër të COP28, Ministrja Mexhiti zhvilloi takim edhe me ministrin e Shëndetësisë të Emirateve të Bashkuara Arabe, Abdullah Rahman Bin Mohamed Alovais, i cili po ashtu për herë të parë po ndodh ndërmjet ministrave të Maqedonisë së Veriut dhe Emirateve të Bashkuara Arabe.
“Në takim treguam entuziazëm për bashkëpunim, me të cilin u vendos që të formohet një komision në kuadër të dy ministrive që do të punojë në hartimin e Memorandumit të Bashkëpunimit. Ky Memorandum do të forcojë bashkëpunimin në fushën e shëndetësisë, me qëllim të shkëmbimit të ndërsjellë të përvojave dhe njohurive për përmirësimin e sistemeve shëndetësore në të dyja vendet”, thotë Mexhiti.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

Aleksej Navalny

Disa orë para funeralit të Alexei Navalny, familja nuk kanë një makinë për të transportuar trupin

Lloyd Austin Llojd

Austin: Nëse Ukraina bie, besoj se NATO do të hyjë në luftë me Rusinë

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

Biden

Biden: Pasoja të rënda për Ukrainën, nëse Kongresi nuk e miraton ndihmën

izrael tel aviv gaza

SHBA po e shqyrton mundësinë që të hedhë me avionë ndihma në Gazë

INFO

NA NDIQ