Mexhiti: Mjekët të cilët kanë gabuar duhet të mbajnë përgjegjësi, duhet të dihen me emër dhe mbiemër

INA
INA

05/02/2024

Ministri i Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti, për rastin e Klinikës Universitare për Radioterapi dhe Onkologji, thekson se nuk do të lejojë të njolloset veshja e bardhë dhe të dihet me emër dhe mbiemër se kush ka bërë gabim dhe të mbajë përgjegjësi për të.

“Dihet saktësisht rregullorja se si funksionon një institucion publik shëndetësor dhe si funksionon Ministria e Shëndetësisë. Për çdo gjë tjetër ka autoritete kompetente, më vjen mirë që tashmë po shohim një lloj epilogu të gjithë kësaj golgote. Dhe nuk do të lejoj të njolloset më palltoja e bardhë. Duhet të dihet me emër dhe mbiemër se kush ka bërë një gabim dhe të mbahet përgjegjësi për të.
Së pari, si mjek, si ministër dhe si person, nuk do të doja të besoja që dikush të guxonte të bënte abuzime të tilla. Ne si Ministri, të gjitha shërbimet, të gjitha njohuritë që kishim, jemi vërtet të hapur 24/7 për të gjitha autoritetet hetimore, çdo informacion që kemi për të ndarë”, tha Mexhiti në emisionin “KOD”.

Sa i përket raportit të auditimit për rezonancën magnetike, Mexhiti theksoi se janë marrë masa të menjëhershme dhe është bërë shpejt dhe me cilësi.Ai tha se projekti se projekti për centralizimin e Klinikën e Radiologjisë është në fazën përfundimtare, ndërsa qëllimi është që pacientët të kenë kushte më të mira për mjekim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

imer

Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Hristijan Mickoski

Mickoski ankohet: Byreku me jogurt është bërë 120 denarë

Afrim Gashi

Gashi optimist: Mbase sot përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve për Taravari

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Ademi: Osmani është i pari në listë, kemi mbledhur mbi 9.000 nënshkrime

kuvendi parlamenti

Të mërkurën deputetët do të votojnë për anëtarin e KSHZ-së dhe Ligjin për lojërat e fatit

bujar osmani

Osmani: Ukraina është vetëm stacioni i parë i ambicies imperialiste ruse, në radhë është Ballkani

kasami tetove nenshkrime

“Ndryshimin nuk e ndal as pushteti e as Rusia”, Kasami: Po të kishte më shumë zyra KSHZ, nënshkrimet do të mblidheshin për një ditë

IMG_9311

Taravari: Nënshkrim i Juaj është Frymëzim dhe Nder për Mua! Ndryshimi ka Nis!

INFO

NA NDIQ