Mexhiti: Ndryshimet kushtetuese mbeten prioritet, por do të punojmë me komunitetin ndërkombëtar për të marrë garanci të reja

Picture of INA
INA

16/05/2024

Anëtarët e grupit punues që do t’i udhëheqë negociatat me OBRM-PDUKM-në për formimin e shumicës parlamentare tashmë janë nominuar, tha kryetari i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti.

“Në “VLEN” tashmë janë nominuar anëtarë nga të gjitha subjektet politike. Në grupin punues nga Lëvizja Demokratike është Visar Ganiu, nga Aleanca për Shqiptarët, Azir Aliu dhe dy anëtarë nga Lëvizja Besa dhe Alternativa.

Në pjesën e programit do të përfshihet edhe Bekim Qoku nga Vetëvendosje. Ai nuk do të jetë pjesë e Qeverisë, por do të jetë në grup parlamentar dhe do të ketë zërin e tij si deputet, tha Majiti në sonte në “Top Tema” në televizionin “Telma”.

Ai e vlerësoi Mickoskin se përkundër faktit se ka marrë 58 deputetë, ka ardhur në selinë e “VLEN-it” dhe e konsideron si fillim të mbarë dhe shenjë se nuk e ka arrogancën e OBRM-PDUKM-së së vjetër dhe të Gruevskit. Sipas Majitit, një gjest kaq i vogël tregon respektin që u ka treguar lideri i OBRM-PDUKM-së.

Mexhiti theksoi se janë për miratimin e amendamenteve kushtetuese dhe kjo çështje mbetet prioritet kryesor.

“Kjo qeveri do të jetë e qëndrueshme dhe do të ketë mbi 75 dhe 80 deputetë. Shqiptarët nuk kanë dilemë për ndryshimet kushtetuese, por pa komunitetin maqedonas, pa OBRM-PDUKM-në që ka 58 deputetë që vendosin për këtë nuk mund të bëhet vetëm me vullnetin tonë të mirë. Vlerësojmë që duhet të kontribuojmë në këtë drejtim. Ne duhet të miratojmë ndryshimet kushtetuese”, shtoi Mexhiti.

Mexhiti tha se së bashku me komunitetin ndërkombëtar do të punojmë që të marrim garanci dhe mos të ketë kushte të reja, por ato mbeten prioriteti kryesor për të cilin po hyjmë në këtë qeveri me orientim evropian./Telegrafi/

TË FUNDIT
10 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
4 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
4 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

18 orë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
1 ditë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë
18 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
1 ditë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
18 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
1 ditë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
18 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
22 orë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
18 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

INFO

NA NDIQ