Mexhiti në takim me ambasadorin e Italisë në Shkup

Picture of INA
INA

11/07/2024

Zëvendëskryeministri i parë Izet Mexhiti sot ka takuar ambasadorin e Italisë në Shkup, Andrea Silvestrin.

“Ishte kënaqësi që me Shkëlqësinë e Tij, Andrea Silvestrin, ambasador i Italisë në Maqedoni të Veriut, të bisedonim gjerë e gjatë në lidhje me zhvillimin e qëndrueshëm në fushën e sigurisë energjetike. Fokusi ynë në sektorin e mjedisit dhe energjisë do të materializohet së shpejti në projekte konkrete.

Në një botë të ndërvarur, siguria energjetike është jetike dhe e domosdoshme, prandaj ndihma italiane në këtë fushë është e mirëseardhur. Shprehëm vullnetin dhe gatishmërinë reciproke për të rifilluar me projektin për mbrojtjen e mjedisit dhe shtratit të lumit Radika, një resurs i rëndësishëm i vendit tonë.

Gjithashtu, në këtë takim, diskutuam në lidhje me projekte të ndryshme në Kumanovë, Mavrovë e zonimin e parkut gjatë një faze të mëtejshme, ndërsa theksuam mbështetjen për “ROMA EXPO 2030”, të cilin e konsiderojmë si një mundësi të mirë për të promovuar vlerat natyrore.

Harmonia ndërmjet investimeve kapitale dhe ruajtjes së mjedisit do të jetë gjithmonë udhërrëfyesi ynë gjatë qeverisjes sonë të ndershme”, ka shkruar Mexhiti.(INA)

TË FUNDIT
49 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
5 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

ME TE LEXUARA

12 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
49 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
1 ditë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
12 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
1 ditë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
10 orë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

INFO

NA NDIQ