Mexhiti: Nuk do të formojmë parti të re, betejën do ta vazhdojmë brenda

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/02/2023

“Hyrja e Aleancës në Qeveri një vit para zgjedhjeve është një lëvizje e panevojshme, nuk kanë çfarë të tregojnë e të vërtetojnë. Ky është koalicion për politikën ditore dhe për të shtypur zërin e ndryshëm në BDI, përkatësisht grupin tonë”. Këtë e thotë nënkryetari i BDI-së Izet Mexhiti, në një intervistë për “Republika”.

Sipas tij, synimi është që ky koalicion të paraqitet si evropian, të rritet dhe stabilizohet mazhoranca dhe të afrohet shifra prej 80 për ndryshimet kushtetuese, por janë larg votimit për qeverinë e re.

“Tashmë të gjitha argumentet kanë rënë dhe numri është ulur në 64 deputetë, por do të shohim nëse do të mjaftojë. U pa që nuk bëhet fjalë për shtim të mazhorancës, as për koalicion europian apo vlera europiane, sepse propozimet që ata bëjnë nuk shkojnë në atë drejtim. Një nga shembujt është BDI, pra krahu i Grubit ka dashur të promovojë një agjendë të gjelbër dhe lëvizjen e parë e ka bërë Ministria e Ekologjisë, çka tregon se ata nuk janë seriozë në përpjekjet e tyre”, tha Mexhiti.

Ai theksoi se nuk planifikojnë të formojnë parti të re edhe pse siç tha, Ahmeti e mbështet fuqishëm Artan Grubin.

“Ne po e bëjmë betejën brenda dhe do ta bëjmë brenda, kemi përdorur vetëm një pjesë të instrumenteve demokratike dhe kemi një gamë të tërë instrumentesh demokratike dhe jam optimist se do të fitojmë dhe fitorja jonë do të jetë fitorja e anëtarëve të BDI-së dhe Ahmetit”, tha Ahmeti.

Ai theksoi se BDI asnjëherë më parë në Qeveri nuk ka pasur pozicione sikur ato tani, por se nuk japin rezultate.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

gashi

Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët

INFO

NA NDIQ