Mexhiti: Po negociojmë me katër deputetë të Frontit Europian për të kaluar në anën e VLEN-it

Picture of INA
INA

17/05/2024

“VMRO-DPMNE dhe “VLEN” janë duke negociuar me katër deputetë të koalicionit të BDI-së për të kaluar në anën e tyre”, tha për Alfa kreu i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti. Ai tha se kalimi i deputetëve mund të ndodh para formimit të Qeverisë së re, ndërsa më pas sipas tij, ka mundësi që në qeverinë e re t’i bashkohen edhe deputetë të tjerë nga Fronti Evropian.

“Ka informacione se katër deputetë të tjerë nga Fronti Evropian tashmë janë duke negociuar, disa me ne, disa me koalicionin tjetër, kështu që mund të bien në 13, para formimit të Qeverisë. Pas formimit të Qeverisë, numri në Frontin Evropian mund të përgjysmohet sërish, sepse nuk janë të lidhur ideologjikisht, nuk kanë asgjë të përbashkët”, tha Mexhiti.

Marrëveshja për formimin e Qeverisë mes VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit “VLEN” po afrohet. Mexhiti thotë se për vlerat themelore mbi të cilat do të punojë Qeveria e re aktualisht janë duke u dakorduar dhe për ndarjen e portofoleve do të diskutohet më vonë.

“Edhe koalicioni “VLEN” edhe koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE, në parim ndajnë të njëjtat vlera, të njëjtat parime për Qeverinë e re, luftën kundër korrupsionit, kthimin e shtetit të së drejtës. Fokusi do të jetë zhvillimi ekonomik dhe jeta e qytetarëve”, tha Mexhiti.

Koalicioni “VLEN” në lidhje me ndryshimet kushtetuese nuk do të insistojë që të ndodhin me çdo çmim. Izet Mexhiti thotë se do të kujdeset për ndjenjat e maqedonasve dhe do të kërkohen garanci nga Bashkimi Evropian për integrim të sigurt të Maqedonisë.

“Ndryshimet varen fillimisht nga komuniteti më i madh, dmth nga maqedonasit në këtë vend. Në asnjë rast nuk duam që ata të ndihen të kërcënuar, të lënë më vete. Përkundrazi, ne duam të gjejmë një rrugë të përbashkët drejt integrimit, që është aspirata e vetme për të gjithë qytetarët e vendit”, tha Mexhiti.

TË FUNDIT
5 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
7 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
9 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
10 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
12 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

18 orë
Parlamenti do të vazhdoj seancën e katër, në rend dite raporti i AMTP për vitin2023
13 orë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues
17 orë
Siljanovska Davkova: Rajoni nuk ka nevojë për retorikë të zhveshur të BE-së, por logjikë të qëndrueshme të BE-së, jo për t’bllokuar
12 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
16 orë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm

INFO

NA NDIQ