Mexhiti: Shëndetësisë i duhet riorganizim i plotë

Picture of ina-online
ina-online

09/07/2023

“Ikja e mjekëve do të zgjidhet duke ofruar vende pune dhe paga më të larta. Riorganizimi i plotë i shëndetësisë do të ishte mënyra e vetme për të të dalur nga situata e keqe në të cilën ndodhet sistemi shëndetësor në vend”, kjo është alternativë e vetme për Ministrin e Shëndetësisë Fatmir Mexhiti.

Sipas tij, keqmenaxhimi i disa objekteve shëndetësore dhe jo mungesa e parave është shkaku i kushteve jo të mira në disa prej tyre.

“Konkretisht që nga dita e parë filluam punën në të gjitha drejtimet. I gjithë publiku dhe pacientët e dinë që shëndetësia është në gjendje të keqe dhe do të thosha se kjo nuk është nga mungesa e fondeve, por nga organizimi. Do të na duhet një riorganizim dhe sistemim i ri i të gjithë shëndetit publik në vendin tonë. Ambjentet janë të rrënuara, ne e shohim këtë. Gjëja e parë që njoftuam ishte përditësimi i listës pozitive të barnave, tashmë jemi në përfundim të komisionit dhe të gjitha përgatitjeve dhe pritet që kompanitë të fillojnë aplikimin”, tha ministri Fatmir Mexhiti në një intervistë për REL në gjuhën maqedonase.

Mexhiti paralajmëroi heqjen e drejtorëve ekonomikë nga 1 janari i vitit të ardhshëm, sipas tij, kjo nuk do të thotë që ato do të largohen nga puna por gjithçka do të organizohet.

“E saktë. Fatkeqësisht, drejtorë të tillë organizativë janë ende duke u emëruar, pse ligji është i tillë dhe unë kam filluar të merrem me atë problem dhe tashmë një muaj e kam informacionin në Qeveri. Thashë që në këtë hapësirë të vogël janë 66 drejtorë dhe 33 persona juridikë dhe borde drejtuese që nuk duhen fare sipas llogaritjeve tona dhe jemi dakord me Qeverinë dhe Fondin e Shëndetësisë që është mirë që ato pozita të hiqen nga 1 janari 2024”, theksoi Mexhiti.

Sipas Mexhitit ajo që nuk shkon në vend është sistemi drejtësisë, e kjo sipas tij, është arseja e ikjes së personelti mjeksor./Shenja.tv

TË FUNDIT
53 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
4 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
4 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
4 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

19 orë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
4 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
1 ditë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
19 orë
Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)
4 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
1 ditë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
19 orë
LSDM gati për lider të ri, ja emrat e përfolur?

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

INFO

NA NDIQ