Mexhiti takim me Kovaçevskin, zbulon detaje për “Fokus”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/01/2023

Izet Mexhiti, lideri joformal i të ashtuquajturve “Grupi i zjarrit” në BDI ka folur për “Fokus” se është takuar me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, të cilit i ka thënë se anëtarët e grupit janë “më të besueshëm në mbështetjen e orientimeve strategjike të qeverisë”.

Sipas “Fokus”, deputeti dhe nënkryetari i BDI-së beson se nuk mban teza se është e domosdoshme hyrja e ASH opozitare në Qeveri, që të mos ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Sipas tij, zgjedhjet para mandatit të rregullt nuk do të ketë edhe pa Aleancën në qeveri, sepse, siç thekson ai, askush nga shumica parlamentare nuk planifikon t’i sfidojë ato dhe në këtë mënyrë të rrezikojë proceset strategjike.

“Ne e shpëtuam këtë qeveri dhe kjo që po ndodh në BDI është një luftë e brendshme parimore. Debati mund të stabilizojë shumicën parlamentare, jo ta rrezikojë atë. Kur nuk vijmë në Kuvend është pasojë, jo shkak. Arsyeja është Artan Grubi”, thotë Mexhiti.

Ai thotë se edhe pse organet partiake janë plotësuar së fundmi në BDI, nuk ka debat thelbësor dhe nuk ka asnjë llogari për ministrat e qeverisë së BDI-së, në krye me zëvendëskryeministrin e parë Grubi.

“Nëse Aleanca hyn në qeveri, në rastin më të mirë jemi në zero, sepse në një rast të tillë do të humbasin aq deputetë sa do të hyjnë. Plus, proceset e brendshme do të hapen edhe në parti të tjera, përfshirë edhe Aleancën. Në këtë mënyrë për të shpëtuar Grubin përmes Aleancës, në vend që të ndjekim 80, mund të humbasim një shumicë prej 61 deputetësh”, tha ai për “Fokus”. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

lindita ahmeti

ITSHKSH përkujtoi studiuesen Lindita Ahmeti

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

vucic un

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

speciazilanta

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

Caroline Ziadeh

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

vucic vjosa osmani

Nis seanca për Kosovën në OKB, Osmani përball Vuçiqit

naim-bajrami

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

pasaporta

Dokumentet personale do të mund të merren edhe të mërkurën

INFO

NA NDIQ