Mexhiti tek Kasami: Qeveria për Tetovën

Picture of ina-online
ina-online

02/07/2024

Zëvendëskryeministri i parë, njëherit Ministër i Ambientit Jetësorë dhe Planifikimit Hapësinor, Izet Mexhiti zhvilloi sot takim pune me kryetarin e komunës së Tetovës, Bilall Kasamin.

Gjatë këtij takimi siç bëhet e ditur është biseduar mbi një nga shtyllat kryesore të programit të Qeverisë – decentralizimin.

“Komunat përfaqësojnë pushtetin e parë të drejtpërdrejtë për nevojat e qytetarëve dhe janë motori kryesor i zhvillimit ekonomik. Në këtë kontekst, ne dëshirojmë të ju informojmë se bashkërisht kemi diskutuar për më shumë projekte, mes cilave për projektin e gypit kryesor të ujësjellësit, finansim të rrjeteve sekondare të ujësjellësit, ndërtimin e stacionit për pastrim të ujërave të zeza, zgjërim të rrjetit për kanalizim në qytetin e Tetovës, si dhe ndërtim i rrjetit të ri të kanalizimit prej 32.4 km, të financuara nga buxheti qëndror, i cili do të dedikohet për projekte kapitale dhe infrastrukturore në komuna. Këto projekte synojnë të përmirësojnë cilësinë e jetës së qytetarëve, dhe të nxisin zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik në të gjithë vendin.

Gjatë takimit tonë theksuam rëndësinë e decentralizimit për të forcuar efikasitetin e komunave. Komunat janë në vijën e parë të përmbushjes së nevojave të qytetarëve dhe mund të veprojnë më shpejt dhe me më shumë fleksibilitet në adresimin e sfidave për qytetarë.

Dhe, me këtë në mendje, ne, bashkë po hartojmë një plan të detajuar, për të vizituar të gjitha komunat, me qëllim dinamizimin e procedurave për realizimin e projekteve me rëndësi jetike, për banorët e tyre.

Në takimin tonë, premtova se Qeveria do të jetë garantuesi që të gjitha komunat do të kenë mbështetje të barabartë! Ne besojmë se vetëm përmes një mbështetjeje të tillë, mund të sigurojmë një zhvillim të madh, të qëndrueshëm dhe të barabartë në të gjitha rajonet e vendit tonë.

Ne, përveç tjerash kemi premtuar zhvillim ekonomik, dhe jemi të prerë që ta realizojmë edhe këtë zotim.

Me këtë frymë, ne jemi të gatshëm të ndërmarrim hapat e nevojshëm për të realizuar këto projekte, dhe për të siguruar që qytetarët tanë të përfitojnë nga këto investime të rëndësishme”, ka njoftuar Mexhiti.(INA)

TË FUNDIT
18 minuta
Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje
50 minuta
Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr
1 orë
Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme
1 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
1 orë
Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

ME TE LEXUARA

22 orë
Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë
16 orë
Spitali i Kumanovës me drejtor të ri
1 ditë
Hajni zviceran ia vodhi çantën shtetasit të Maqedonisë, por nuk i gjeti 1 mijë eurot e fshehura në libër
2 orë
“Spiun i Albin Kurtit”, Fetai flet për kritikat për pasurinë e tij: Levica vazhdimisht merret me mua
21 orë
Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve
16 orë
LSDM: Toshkovski të pyes Mickoskin për koalicionin e fshehtë me BDI-në

LEXO MË SHUMË

burgu-idrizove

Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje

IMG_4697

Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr

arben taravari2

Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme

vanja

Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore

policia

Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

arben fetai

“Spiun i Albin Kurtit”, Fetai flet për kritikat për pasurinë e tij: Levica vazhdimisht merret me mua

IMG_4697

Fetai: Do të ndryshojmë ligjin, për një vit të mbyllim 70% të kazinove

ilinden krusheve

Për festën e Ilindenit, Siljanovska-Davkova në Pelincë dhe Prohor Pçinski, Mickoski në Krushevë, Gashi në Shkup

Pance Toshovski

Toshovski sot në Tabanoc takohet me Daçiqin

INFO

NA NDIQ