Mexhiti tregon vendimin përfundimtar se a do ta votojë Qeverinë e re

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16 Janar, 2022

Deputeti i BDI-së, Izet Mexhiti për gazetën “Sloboden Pecat” ka konfirmuar se nuk do të votojë për qeverinë e re të Dimitar Kovaçevskit.

Ai nuk ka dashur të sqarojë më tej pse nuk është i pranishëm në seancën parlamentare për zgjedhjen e qeverisë dhe as pse nuk e mbështet atë.

Mexhiti thotë se deri më tani ka folur shumë dhe se qëndrimet e tij janë të njohura për publikun.

Sipas gazetës, Mexhiti më parë kishte kundërshtuar edhe kabinetin e ish-kryeministrit Zoran Zaev, pas pakënaqësive për propozimet për ministra të Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, por më pas pas një bisede me liderin e BDI-së, ai ka votuar për Qeverinë e Zaevit. Argumentet kryesore të Mexhitit ishin se as Grubi dhe as Osmani nuk kishin mbështetjen e bazës për të qenë pjesë e ekzekutivit.

Në Qeverinë e Kovaçevskit, Grubi dhe Osmani janë pjesë e kabinetit qeveritar dhe nuk ka ndryshim të asnjë ministri në BDI.  Nëse vetëm Mexhiti abstenon nga votimi, për qeverinë e Kovaçevskit do të votojnë 63 deputetë, përkatësisht do të marrë mbështetjen e shumicës. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mickoski-kovacevski

Kovaçevski: Do ta ftojë në takim Micksokin, do të propozojë që të flitet vetëm për dy tema

BDI

BDI: Korridoret do të ndërtohen

IMG_1513

Situata sot në Veriun e Kosovës, NATO del me një qëndrim

IMG_1514

La Liga, sa para merr çdo ekip në përfundim të sezonit?

salahh

Salah a do të largohet këtë verë nga Liverpooli?

ylber kushtrim

Ish aktivisti studentor Ylber Jahiu: Zgjedhja e Kushtrim Ahmetit në krye të UT-së shpresë për të ardhmen e këtij Universiteti

adnan rrustemi vv

Deputeti i Vetëvendosjes: Shqiptari Edi Rama po sillet si i huaj ndaj Kosovës

lypsar

Do të largohen personat që kërkojnë lëmoshë në rrugët e Çarshisë së Shkupit

fatmir-limani-1-750x430-1

Befason Fatmir Limani: Lëvizja Besa dhe Alternativa bashkë me Grupin e Zjarrit 9.1%, ndërsa BDI me ASH 6.8%

INFO

NA NDIQ