Mexhiti: Vetëm bashkarishtë mund të arrijmë sukses në përballimin e rezistencës antimikrobike

INA
INA

29/01/2024

Ministri i Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti, sot në ngjarjen profesionale kushtuar rezistencës antimikrobike tha se suksesi në trajtimin e rezistencës antimikrobike mund të arrihet vetëm bashkërisht. Miratimi i një mjeti të OBSH-së për rajonin evropian, ky është udhërrëfyesi për rezistencën antimikrobike, thuhet në njoftimin e MSH.

“Rëndësinë e kësaj sfide e theksoi edhe presidenti i OBSH-së, Tedros Gebrecius, në fjalën e tij në shënimin e javës së ndërgjegjësimit antimikrobik, duke vënë në dukje se “Përdorimi joracional i antimikrobikëve do të na kthejë në epokën para antibiotike”.Në fund të vitit të kaluar në Astana, Kazakistan, ne nënshkruam miratimin e një mjeti të OBSH-së për rajonin evropian – Udhërrëfyesin e Rezistencës Antimikrobike.

Besoj se së bashku me kolegët nga vendi ynë do të gjeni mënyrën më të mirë për të na çuar në një luftë më të suksesshme në përballjen me rezistencën antimikrobike, duke hartuar një strategji kombëtare për 2023 – 2030“, thekson Mexhiti

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Hristijan Mickoski

Mickoski ankohet: Byreku me jogurt është bërë 120 denarë

Afrim Gashi

Gashi optimist: Mbase sot përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve për Taravari

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Ademi: Osmani është i pari në listë, kemi mbledhur mbi 9.000 nënshkrime

kuvendi parlamenti

Të mërkurën deputetët do të votojnë për anëtarin e KSHZ-së dhe Ligjin për lojërat e fatit

bujar osmani

Osmani: Ukraina është vetëm stacioni i parë i ambicies imperialiste ruse, në radhë është Ballkani

kasami tetove nenshkrime

“Ndryshimin nuk e ndal as pushteti e as Rusia”, Kasami: Po të kishte më shumë zyra KSHZ, nënshkrimet do të mblidheshin për një ditë

IMG_9311

Taravari: Nënshkrim i Juaj është Frymëzim dhe Nder për Mua! Ndryshimi ka Nis!

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata ulen çmimet e derivateve të naftës

antibixhoz

Anti-bixhozi: Do të publikojmë fotografitë e deputetëve që nuk e votojnë Ligjin për lojërat e fatit

INFO

NA NDIQ