MF: Sot është afati i fundit për blerjen e fletobligacioneve të qytetarëve nga emetimi i dytë

Picture of INA
INA

06/11/2023

Sot është afati i fundit ku qytetarët mund të regjistrojnë fletobligacione të qytetarëve nga emetimi i dytë, për të cilin nesër do të mbahet ankandi. Kërkesa për pjesëmarrje në ankand dhe pagesa e mjeteve për të cilat qytetarët dëshirojnë të blejnë fletobligacione të qytetarëve mund të bëhet në të gjitha bankat afariste në vend.

Ministria e Financave publikoi më 18 tetor prospektin për emetimin e dytë fletobligacioneve të qytetarëve në vlerë prej 10 milionë eurove. Qytetarët sot kanë mundësi të paguajnë mjete për regjistrimin e fletobligacioneve të qytetarëve, ndërsa nesër do të mbahet ankandi, pas së cilit do të fillojë procesi i regjistrimit të fletobligacioneve të qytetarëve në emër të qytetarëve në Depozitarin Qendror të Letrave me Vlerë.

Qytetarët që do të regjistrojnë fletobligacione të qytetarëve si investim të vetin, do të përfitojnë interes ose kontribut prej 5% në nivel vjetor, përkatësisht për dy vite gjithsej 10% të vlerës së investuar. Pagesa e kuponit të parë do të bëhet më datë 14 nëntor të vitit 2024, ndërsa kuponi i dytë, përkatësisht interesi për vitin e dytë do të bëhet më datë 14 nëntor të vitit 2025, njëkohësisht me pagesën e mjeteve të investuara. Qytetarët mund të investojnë minimalisht 10.000 denarë, duke blerë një fletobligacion të qytetarëve.

Fletobligacioni i qytetarëve është instrument i ri në tregun e brendshëm financiar, i cili emetohet nga shteti. Investimi në fletobligacionin e qytetarëve është pa risk, i sigurt dhe sjell rendimet atraktiv për qytetarët, duke mbrojtur kështu vlerën e parave të tyre.

Fletobligacioni i qytetarëve është hedhur në treg në korrik të këtij viti kur u publikua emetimi i parë, në të cilën qytetarët treguan interes 2.5 herë më shumë sesa vlera që u publikua në prospekt. Fletobligacioni i qytetarëve si instrument financiar do të jetë vazhdimisht i pranishëm në treg.

Përveç fletobligacionit të qytetarëve, si instrument i ri, Ministria e Financave ka lansuar edhe fletobligacionin e gjelbër, ndërsa do të pasojnë edhe fletobligacionet e zhvillimit dhe projektuese. Qëllimi i këtyre fletobligacioneve është mobilizimi i kapitalit privat në funksion të zhvillimit dhe përshpejtimit të rritjes ekonomike.

TË FUNDIT
7 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
9 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
13 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
15 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

24 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
19 orë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
9 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
23 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
17 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
7 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
22 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ