Micevski: Nuk do të ketë pazare me mbrojtësit dhe të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

Koordinatori i Grupit Parlamentar të VMRO-DPMNE, Nikolla Micevski sot në emisionin “10 minuta” theksoi se nga 27 prilli (e enjtja e përgjakshme) nuk do të ketë pazare me kushtetutëmbrojtësit dhe të dënuarit.

“Ata njerëz nuk duan të akuzohen dhe ata njerëz nuk duan të trajtohen si terroristë. Pikërisht për këtë është ky ligj për amnisti, për të korrigjuar gabimin e madh që u bë me ligjin për amnisti të vitit 2018”, thotë Micevski.

Sipas tij, njerëzit nuk duan mëshirë, por kërkojnë drejtësi.

I pyetur se a është e mundur që dikush nga shumica aktuale në Parlament të refuzojë bindjen për të miratuar ligjet kyçe dhe për të siguruar një shumicë?

Micevski thotë se nuk do të dëshiron të ngrejë pritshmëri publike se mund të ndodhë diçka, por mos sigurimi i numrit të mjaftueshëm të deputetëve për fillimin e seancave dërgon sinjale të caktuara. “Tani kush janë ata deputetë që nuk vijnë në punë, nuk mund ta përcaktoj saktësisht sepse posa nuk ka shumicë nuk hyjnë në sallë, seanca nuk fillon”, thotë Micevski.

TË FUNDIT
4 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
4 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
4 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
5 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
7 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

ME TE LEXUARA

12 orë
I nxehti afrikan/ Vazhdon faza portokalli – Nga nesër pasdite ndryshon
7 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?
11 orë
Bexheti: Po krijohet një qeveri pa legjitimitet etnik!
5 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
11 orë
Spasovski: Nuk ka projekte të reja në programin e qeverisë së re, por projekte që duhet të përfundojnë
4 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

ilir veseli saraj

Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

halil snopce

Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë

INFO

NA NDIQ