Mickoski: Për herë të parë pas 20 vitesh, BDI më nuk është faktor

ina-online
ina-online

01/08/2023

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski mbrëmë në televizionin Alfa theksoi se për herë të parë pas 20 vitesh asgjë nuk varet nga BDI.

“Nga të gjelbërt u kthyen sërish te nacionalistët, por kjo sepse më nuk janë faktor, për herë të parë pas 20 vitesh, më asgjë nuk varet nga BDI-ja”, theksoi Mickoski.

Sipas tij, përderisa BDI nuk është më faktor, në bllokun politik shqiptar po konsolidohet një bllok opozitar, i cili sipas tij ndikon në BDI.

“Në skenën politike shqiptare në Maqedoni shohim një parti tjetër që po konsolidohet seriozisht në bllokun opozitar, e cila mund të fillojë shumë seriozisht BDI-në dhe kjo do të ndodhë”, tha Mickoski.

Ai shtoi se vlera e përdorimit të BDI-së do të zvogëlohet gjithnjë e më shumë dhe për këtë arsye ata janë nervozë dhe po përpiqen të kthehen drejt nacionalizmit dhe të sjellin trazira në shoqëri.

“Për herë të parë në 20 vjet BDI nuk është faktor. Ata duan të jenë faktor dhe do të kthehen gjithnjë e më shumë në nacionalizëm, gjithnjë e më shumë do të përpiqen të sjellin trazira në shoqëri, do të duan gjithnjë e më shumë të krijojnë probleme sepse në këtë mënyrë duan të paraqiten si faktor para komunitetit ndërkombëtar. Vlera e vetme e përdorimit të tyre nuk është përdorimi. Ky është thelbi”, tha Mickoski.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

BDI deputetet Kuvend ali ahmeti

Pas kryeministrit në Qeverinë teknike, BDI-ja synon pozitën e presidentit të shtetit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

LEN: BDI-ja, mashtrim me kryeministrin shqiptar

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

INFO

NA NDIQ