Mickoski: Çmimet e naftës, goditje për qytetarët

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2022

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoskit deklaroi se kjo që po ndodhë sot në Maqedoni nuk është për shkak të luftës në Ukrainë, por për shkak të paaftësisë së Qeverisë. Sipas tij rritja e çmimeve të derivateve të naftës është një goditje e lartë sociale mbi qytetarët në të gjitha pikëpamjet, mbi të punësuarit, të papunësuarit, bujqit, industrinë dhe ekonominë.

“Qeveria urgjentisht duhet të heq gjysmën e akcizës për derivatet e naftës dhe të pranojë propozimin e VMRO-DPMNE-së që është bllokuar në Kuvend. Qeveria të ulë edhe TVSH-në për ushqimet. Në vend të 5% të shkallës së tatimit për ushqime, të bëhet 0%”, shkruan Mickoski në Facebook.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

SONY DSC

Moti i ngrohtë “pushton” plazhet, fluks pushuesish në bregdetin shqiptar

INFO

NA NDIQ