Mickoski: Deputetët do të largohen nga Kuvendi nëse qeveria provon ta miratojë Ligjin për amnisti me procedurë të shkurtuar dhe flamur evropian

ina-online
ina-online

01/10/2023

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski nga Strumica, kërcënoi se deputetët e opozitës do të largohen nga Kuvendi nëse qeveria tenton të keqpërdor procedurën e shkurtuar dhe flamurin evropian gjatë bartjes së Ligjit të shpallur për amnisti.

“Ai ligj i turpshëm për Amnisti Penale që ata kanë dorëzuar tani është vetëm një tregues i dëshpërimit në të cilin ata janë. Fillimisht e sollën pas një procedure të shkurtuar, duke abuzuar me ligjin e flamurit europian për të ndryshuar anëtarët e KQ, me të cilin duan të mendojnë se janë të mbrojtur pas rënies nga pushteti, dhe tani para zgjedhjeve po krijojnë një skenar për lirinë e një numri të madh kriminelësh, mendojnë se do t’i ndihmojnë në fushatën zgjedhore. Kovaçevski, duhet ta pranoj, paguan një çmim të lartë për koalicionin e tij dhe degradon fuqishëm shoqërinë tonë ku hyn në fuqi parimi i mosndëshkimit”, theksoi Mickoski.

Ai tha se VMRO-DPMNE do ta bllokojë miratimin e ligjit. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

kufi-bllace

Vikendi i zgjatur, shkakton kolona kilometërshe në kufirin e “Bllacës”

Talat Xhaferi

Xhaferi: Festat kombëtare na tregojnë se duhet të ruhet trashigimia shpirtërore

Carshia-e-Shkupit

Maqedoni/Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit

grabitja

Arrestohet shkupjani që grabiti një barnatore në Shkup

LSDM SDSM

LSDM akuzon Mickoskin për fshehje të informacioneve në rastin e vrasjes së dyfishtë

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN: Rezultatet e testimit PISA janë dëshmia e falimentimit të arsimit në RMV

vmro

VMRO: Ja pse erdhi deri te humbja e jetës së Vanjës

INFO

NA NDIQ