Ja edhe sa ditë i kanë mbetur Mickoskit për ta shpallur kabinetin qeveritar me 20 ministra

Picture of ina-online
ina-online

10/06/2024

Në prezantimin e mandatit, mandatari për formimin e Qeverisë, kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski njoftoi se qeveria e re do të formohet së shpejti dhe sipas pritjeve të tij do të formohet para afatit ligjor.

Synimi kryesor i qeverisë, siç tregoi ai, do të jetë që të merret me reformat, të paralajmërojë ecurinë e gjërave në ekonomi, një cikël të fortë investimesh, përmirësimin e kushteve në shëndetësi, arsim, bujqësi, etj.

“Jam i bindur se në të ardhmen do ta ndryshojmë realitetin, do ta shndërrojmë Maqedoninë në një histori të suksesshme evropiane, një vend që do të jetë atdheu i të gjithë qytetarëve pa dallim etnie, përkatësie politike apo jo, një vend që do të të jetë motiv dhe frymëzim për ata që e lanë të kthehen”, tha Mickoski të enjten.

VMRO-DPMNE po e formon Qeverinë e koalicionit me partitë e koalicionit shqiptar VLEN dhe një parti minore ZNAM. Ndarja e dikastere ministrore midis tyre është bërë, por pritet të shpallen emrat e ministrave, përcjell INA.

Qeveria e re do të ketë 20 ministri, katër më shumë se më parë. Me ndryshimet në Ligjin për Administratën Shtetërore, të cilat kaluan në seancën parlamentare të premten në orët e vona të mbrëmjes, do të riorganizohen ministritë.

Ndryshimet parashikojnë që segmenti i punës t’i bashkohet Ministrisë së Ekonomisë dhe seksioni i energjisë, minierave dhe burimeve minerale do të jetë në kompetencë të Ministrisë së re të Energjisë.

Ministria aktuale e Punës dhe Politikës Sociale do të shndërrohet në Ministrinë e Politikës Sociale, Demografisë dhe Rinisë dhe kompetencat për turizmin do të jenë nën Ministrinë e re të Kulturës, e cila do të quhet Ministria e Kulturës dhe Turizmit.

Do të krijohet një Ministri për Transformimin Dixhital, e cila do të pasojë Ministrinë e mëparshme të Teknologjisë Informative dhe Administratës, si dhe Ministrinë e Sporteve.

Ndryshimet në Ligjin për organizimin e punës së administratës shtetërore u miratuan me shumicë prej dy të tretash dhe u votuan nga VMRO-DPMNE, VLEN dhe ZNAM, si dhe deputetë nga Fronti Evropian. BDI-ja votoi për ndryshimet sepse paraprakisht, siç informuan nga VMRO-DPMNE, ishte arritur marrëveshje që në kohën e duhur të formohet një komision ad-hoc i cili do të monitorojë përfaqësimin e drejtë të të gjitha bashkësive etnike në organet e administratës shtetërore. Kryetari i këtij komisioni, siç thuhet në njoftim, do të jetë me propozim të opozitës.

Dekretin për këtë zgjidhje ligjore dje e ka nënshkruar presidentja e shtetit Gordana Siljanovska-Davkova.

Në një postim në Facebook, Siljanovska-Davkova ka sqaruar se është ligj që bartet me shumicë dy të tretash, të cilin presidenti sipas nenit 75 paragrafi (4) është i obliguar ta nënshkruajë, gjegjësisht nuk ka të drejtë vetoje. Afati për formimin e qeverisë është 20 ditë pas caktimit të mandatit. (INA)

TË FUNDIT
2 minuta
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
20 minuta
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
23 minuta
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
26 minuta
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja
1 orë
Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

ME TE LEXUARA

1 ditë
Stoltenberg: Forcat autoritare po bashkohen, NATO duhet të mbetet e unifikuar
18 orë
Maqedonia me humbje më të madhe të ujit në rajon
24 orë
QMK: Gjithnjë e më shumë thirrje për prani të gjarpërinjve në vendbanime
1 orë
Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
21 orë
17 ditë pas sulmit ndaj kapitenit shqiptar, nuk ka përgjegjësi ndaj sulmuesve
1 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit
18 orë
Bekteshi: Pres që nga 1 janari çmimi i energjisë elektrike të jetë më i lirë

LEXO MË SHUMË

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

VLEN_Ministrat-

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

Angela Ageler

Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

gjarper

Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup

deponi kum

Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve

Aggeler

Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

INFO

NA NDIQ