Mickoski do të takohet me Kovaçevskin nëse do të flasin për zgjedhje të parakohshme parlamentare

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13 Janar, 2022

Në VMRO-DPMNE nuk ka arritur ftesë për takim mes Hristijan Mickoskit dhe kreut të LSDM-së Dimitar Kovaçevski. Në ftesë eventuale, e njëjta do të pranohet vetëm nëse në takim do të diskutohet për zgjedhje të parakohshme parlamentare, njoftoi sot Antonio Milloshovski nga VMRO-DPMNE.

“Një ftesë e tillë ende nuk ka arritur në VMRO-DPMNE, por nëse arrin, do të pranohet me kusht që në takimin Kovaçevski-Mickoski të diskutohen zgjedhjet e parakohshme, si e vetmja zgjidhje logjike për krizën e thellë aktuale në të cilën ndodhet vendi”, deklaroi Milloshovski.

Nga LSDM-ja thonë se nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare, përcjell TV21. Sipas tyre zgjedhjet nënkuptojnë shpenzime shtesë në kohën kur vendi po përballet me krizë në ekonomi dhe energjetikë.

“Zgjedhje nuk do të ketë, duhet të angazhohemi për tejkalimin e sfidave ekonomike dhe mbështetje financiare të qytetarëve. Ne duhet ta diskutojmë këtë dhe të votojmë së bashku në Kuvend për këto tema me prioritet. Zgjedhjet nënkuptojnë shpenzime të reja, pasiguri të reja dhe pengesa të reja për të gjithë ekonominë”, thuhet në reagim.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fabrika prodhuese maqedoni

Cilët janë kompanitë më të mëdha prodhuese në Maqedoninë e Veriut? (TABELA)

veriu i kosoves zvecan

Policia e Kosovës: Situata tani është qetësuar, u detyruam të reagonim

ekspertet ndryshimet kushtetuese caca nikollovska jeton shasivari

Bullgarët, kroatët, malazezët… pjesë e Kushtetutës, nuk hiqet 20% për gjuhën shqipe

evn-fatura

TVSH prej 18% do të rikthehet në fatura, do shtrenjtohet rryma

bujar osmani albin kurti

Osmani do të inicojë një vizitë në Mitrovicë, thirrje për qetësimin e tensioneve

ekspertet ndryshimet kushtetuese caca nikollovska jeton shasivari

Grupi i punës miratoi Propozim-iniciativën për nevojën e ndryshimit të Kushtetutës

izet visar mexhiti ganiu

Ganiu dhe Mexhiti në Çarshinë e Vjetër të Shkupit,takuan rininë dhe Esnafin (FOTO)

antoni-blinken

Blinken reagon për situatën në veriun e Kosovës

kurti kfor

Përplasjet e dhunshme në veri të Kosovës, Komandanti i KFOR-it takohet me Kurtin

INFO

NA NDIQ