Mickoski i bën thirrje Kovaçevskit për unitet kombëtarë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2022

Lideri i opozitës Hristijan Mickoski i bën thirrje kryeministrit Dimitar Kovaçevski për unitet kombëtar, shkruan Alsat.

Ai kërkon nga kreu i ekzekutivit të ulet në një takim me dyer të hapura dhe të bisedohet për të gjitha çështjet për të cilat duhet arritur konsensus.

“Duhet përfundimit të ndalojmë së përçari dhe të ulemi bashkërisht të bisedojmë për atë që quhet interes kombëtarë dhe shtetëror. Unë zgjas dorën, VMRO-DPMNE-ja është këtu. Derisa nga oponenti ynë politikë pranohet fakti se duhet të heqë dorë nga politikat qorre të Zaevizmit, jemi këtu dhe jemi të gatshëm për çdo gjë”, tha Hristijan Mickoski, Kryetar i VMRO-DPMNE-së.

Por Kovaçevski thotë se oferta e VMRO DPMNE-së është hipokrizi. Sipas tij, konsensusi duhet arritur në Kuvend, gjë për të cilët sipas tij opozita punon kundër.

“Uniteti dhe përfaqësimi në vendin tonë reflektohet dhe bëhet në Kuvend i cili paraqet shtëpinë e qytetarëve të përfaqësuar nga të zgjedhurit e tyre”, u shpreh Dimitar Kovaçevski, Kryeministër.

Akoma nuk ka një datë për takim liderësh. Kryeministri Kovaçevski tha se opinioni do të njoftohet në kohë kur do të caktohet takimi me Mickoskin. I njëjti një takim me liderin e opozitës e kishte premtuar që në mbrëmjen kur u zgjodh kryetar i LSDM-së./Alsat

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

IMG_1166

Deputetja e Turqisë në KiE: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes me zemër

INFO

NA NDIQ