Mickoski i bëri thirrje Kovaçevskit për duel televiziv për Marrëveshjen me “Behtel dhe Enka”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

4 Maj, 2023

Diplomacia e Maqedonisë nuk ekziston dhe reduktohet në garë të individëve me dëshirë për ambasadorë ku më me rëndësi është se egoja e kujt do të përmbushet, në vend se të zgjidhet ndonjë problem shtetëror. Atje në MPJ bëhen aranzhmane personale, por jo edhe diplomaci. Prandaj janë edhe disfatat dhe turpet, theksoi në tribunën e sotme me temë “Politika e jashtme”, lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski.

Para anëtarëve dhe simpatizuesve të VMRO-DPMNE-së në Manastir, Mickoski përsëriti se nuk do të votojnë për ndryshime kushtetuese në përbërjen aktuale të Kuvendit.

Duke përkujtuar për gjendjet aktuale shoqërore-politike në vend, Mickoski tha se VMRO-DPMNE nuk është kundër ndërtimit të korridoreve të reja rrugore, por është kundër vjedhjes dhe i bëri thirrje kryeministrit Kovaçevski për duel publik televiziv.

“kam një ofertë publike drejt Dimitar Kovaçevskit, vetë thonë se janë transparent, ndërkaq meqë opinioni meriton përgjigje, meriton të dijë se si shpenzohen miliardat e popullit. Eja të dalim në duel, je duke ikur nga zgjehdjet, je duke ikur nga përballja për tema të ndryshme, eja të dalim në duel, sy më sy dhe publikisht të përballemi vetëm për këtë marrëveshje. Nëse është punuar ndershëm, nëse kanë marrëvehsje të ndershme cilësore e cila ofron të ardhme, do të paraqitet në duel”, theksoi Mickoski.

Sipas liderit të VMRO-DPMNE-së, partia e tyre do të fitojë në zgjehdjet presidenciale dhe në zgjedhjet parlamentare në të cilat pret shumicë me 61 deputetë.

Në tribunën “Politika e jashtme” në Manastir folën edhe Timço Mucunksi, nënkryetar i VMRO-DPMNE-së, deputeti Antonio Milloshoski, Maria Miteva, Todor Koneski dhe kryetari i Komunës TOni Konjanovski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

rusia

Plas lufta civile në Rusi? Meçollari: Ushtria ruse dhe Wagner nuk e duan njëra-tjetrën, ka nisur rebelimi

lajcak escobar kurti

Përfundon takimi, Escobar dhe Lajçak 3 kushte për Kurtin

dash-1

Tentuan ta destabilizojnë Ballkanin, SHBA-ja sanksionon shtatë rusë

Pence Mike Pence

Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

mesi-paris

FOTO/Takimi sekret për Messi-n, i ati i yllit argjentinas bisedë me Presidentin Laporta

INFO

NA NDIQ