Mickoski i thotë fjalët e fundit për Gruevskin

Picture of ina-online
ina-online

31/10/2023

VMRO-DPMNE është një organizatë, e cila i bashkon njerëzit jo për shkak të një personi, por rreth idesë. Nuk ka asnjë njeri që mund të jetë mbi këtë ide, porositi lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili në Llozovë u përgjigj në pyetjen për përplasjen mes tij dhe Nikolla Gruevskit dhe nëse në zgjedhjet e ardhshme pret që Gruevski të ketë ndikim në rezultatin zgjedhor, gjegjësisht të marrë një pjesë të të votuesve, të cilët tradicionalisht votojnë për VMRO-DPMNE-në.

Ai theksoi se pikërisht ajo ide ka nisur para 130 viteve, në një qytet njëqind kilometra larg Komunës së Llozovës.

“Ajo ide na bashkon dhe ajo ide na mban, VMRO-DPMNE-në me dekada, me vite etj. Asnjë politikan, asnjë njeri nuk mund të jetë mbi atë ide dhe jam i bindur se sot qytetarët e Maqedonisë do të bashkohen në një numër kaq të madh rreth asaj ideje”, thotë Mickoski.

Ai theksoi se është i përqendruar në përgjegjësinë që duhet të ketë pas fitores rreth asaj ideje, ndërsa gjithçka që ka pasur të thotë lidhur me Nikola Gruevskin tashmë e ka thënë.

“E kam mbyllur atë temë dhe nuk kam ndërmend të kthehem më. Të fokusohemi në idenë, të fokusohemi në të ardhmen e Maqedonisë sonë”, tha Mickoski.

I pyetur për ndikimin e Gruevskit përmes miratimit të Kodit të ri Penal, ndërsa po flitet edhe për pranimin e amnistisë nga ana e Gjykatës Supreme, të cilën e solli presidenti i mëparshëm, Gjorge Ivanov, me çfarë po hapen edhe manovra të mundshme të Gruevskit, Mickoski me përgjigje se elitat e brendshme politike po bëjnë përpjekje për ndikim ndaj Gjykatës Supreme.

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Mickoski, qëndron pas deklaratës së ambasadores sëë SHBA-s, e cila u dha dje, se politikanët, por edhe biznesmenët me ndikim duhet t’i heqin duart përfundimisht nga gjyqësori dhe prokuroria. Mickoski i inkurajon gjykatësit në Gjykatën Supreme që të mos u nënshtrohen presioneve politike, sepse nëse ndodhin, siç thotë disa gjimnastistë do të mbajnë përgjegjësi, jo vetëm profesionalisht, por edhe penalisht.

TË FUNDIT
2 minuta
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
57 minuta
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
3 orë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
4 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

ME TE LEXUARA

23 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
17 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
23 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së
17 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat
1 ditë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë

LEXO MË SHUMË

IMG_4549

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

INFO

NA NDIQ