Mickoski: Ja pse e shfuqizuam akreditimin për studime në shkencat e mjekësisë në Universitetin e Strugës

Picture of INA
INA

01/07/2024

Mickoski: Shfuqizimi i akreditimit për studime në shkencat e mjekësisë në Universitetin e Strugës është për shkak se është në kundërshtim me ligjet dhe nuk i përmbush kriteret dhe kushtet

„Është shfuqizim i vendimit të dhënë më parë, sepse është në kundërshtim me ligjin dhe nuk i përmbush kriteret dhe kushtet”, tha Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve nëse unaza rreth BDI po shtrëngohet, sepse Qeveria ka marrë vendim për shfzqizimin e akreditimit për studimet në shkencat mjekësore në Universitetin e Strugës, si dhe shfuqizimin e drejtorëve ekonomikë të klinikave.

Kryeministri Mickoski theksoi se i njëjti komision që më parë ka dhënë pëlqimin, i njëjti komision e ka shfyquzuar pëlqimin e dhënë.

„Nëse futeni thellë në atë procedurë, do të shihni se praktikisht komisioni që ka dhënë më parë pëlqimin, i njëjti komision e shfyqizon pëlqimin e dhënë. Pra, Ministrisë nuk i mbeti gjë tjetër veçse të vepronte sipas këtyre drejtimeve. Dhe prandaj marrëveshja e mëparshme për organizimin e një lloji të tillë të studimeve në Universitet, supozoj se e keni fjalën në Strugë, ajo marrëveshje praktikisht është shfyqizuar dhe tani atje nuk kanë të drejtë të organizojnë një lloj mësimi të tillë të arsimit të lartë.”, tha Kryeministri Mickoski.

TË FUNDIT
42 minuta
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
50 minuta
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
54 minuta
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
2 orë
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës
2 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit
1 ditë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
2 orë
Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji
1 ditë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
19 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
2 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

LEXO MË SHUMË

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

cezme-uji

Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik

taravari-arbennn

Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

INFO

NA NDIQ