Mickoski: Jam për një Qeveri të gjerë pro-maqedonase, tani jemi të nënshtruar nga BDI

INA
INA

3 Qershor, 2023

Kryetari i VMRO-së, Hristijan Mickoski, në intervistën e sonte në emisionin 360 gradë tha se para së gjithash duhet të mbahen zgjedhjet, e cila do të jetë qeveria e ardhshme varet nga rezultati, por se ai është për një qeveri me unitet të gjerë kombëtar maqedonas dhe jo për një qeveri si tani që i nënshtrohet BDI-së.

Se a do të ketë dhe cila do të jetë qeveria e ardhshme, varet nga rezultati i zgjedhjeve, të cilat do të ishin të parakohshme apo të rregullta. Pra, para së gjithash duhet të bëhen ato zgjedhje, në bazë të rezultateve të atyre zgjedhjeve do të duhet të shohim se kush, çfarë dhe me çfarë parametrash ka, dhe vetëm pastaj të ulemi të diskutojmë politikat, të shohim nëse mund të konvergojmë drejt të njëjtës zgjidhje e bazuar në ato politika, tha ai.

Unë jam për një qeveri në të cilën do të kemi një unitet të gjerë kombëtar maqedonas, sepse tani jemi në një qeveri në të cilën kemi gjithçka, por nuk ka unitet maqedonas. Ne kemi një kryeministër që nuk ka legjitimitet popullor, dhe kemi një parti politike maqedonase, me kusht, e cila është një partner i nënshtruar i pakicës, pra peng i atyre që në fakt qeverisin, është vendimtar Mickoski.

Mickoski theksoi se pas 20 vitesh në pushtet është koha që BDI të shkojë në opozitë.

VMRO-DPMNE vlerëson, dhe e them edhe në manifestimet që organizojmë në mbarë Maqedoninë, nën titullin “Kjo është Maqedonia për të gjithë”, se është koha e duhur që BDI të kalojë një periudhë të caktuar në opozitë pas 20 vitesh.

I pyetur nëse dhe nëse BDI fiton te shqiptarët etnikë duhet të ketë opozitë, Mickoski theksoi se sipas shifrave që ka VMRO-DPMNE nga sondazhet e qytetarëve nuk është i sigurt se ata do të fitojnë.

Pra, nuk jam i bindur se ata do të fitojnë fare, duke pasur parasysh shifrat që i kemi në matjet tona, thotë Mickoski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pensionist

Prej nesër fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

bilall kasami

Kasami: Nuk do të votojmë për ndryshimet Kushtetuese, kërkojmë të hiqet 20%

iphone dyqan

Sa rroga nevojiten për iPhone 15 në Maqedoni dhe në rajon

market

AUV: Ushqimi që importohet në RMV – i sigurtë!

Digital era Romaing

Prej sot roamingu me BE më lirë për qytetarët e Maqedonisë së Veriut

mickoski

Mickoski: Deputetët do të largohen nga Kuvendi nëse qeveria provon ta miratojë Ligjin për amnisti me procedurë të shkurtuar dhe flamur evropian

bujar osmani

Trupat serbe pranë kufirit me Kosovën, Bujar Osmani kontakton Daçiqin: Mirëpres deklaratën për tërheqje

Polici-a-2-750x430

Rast i rëndë në Shkup! Theret për vdekje një 35-vjeçar dhe i vihet flaka banesës ku qëndronte

zemra semundje

Shtohen sëmundjet e zemrës tek të rinjtë në Maqedoni, mjekët apelojnë për kontrolle

INFO

NA NDIQ