Mickoski, Jovevës: Në vend që ta mbroni, ju po sulmoni popullin maqedonas

INA
INA

1 Gusht, 2023

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski ka kritikuar eurodeputeten sllovene me origjinë maqedonase, Irena Joveva.

“Kjo eurodeputete, në vend që të luajë për interesat e popullit maqedonas dhe të vendit nga vjen, pa marrë parasysh se jeton në Slloveni, ajo sulmon popullin maqedonas. Ajo sulmon origjinën e saj”, ka thënë Mickoski në emisionin “Fli nëse mundesh”.

Mickoski gjithashtu shtoi se Joveva është “totalisht e parëndësishme”.

Mesazhi që vjen prej andej është në kundërshtim me erën dhe nuk mund ta bindësh tani qytetarin e thjeshtë se kështu duhet të jetë, vlerëson kreu i partisë më të madhe opozitare.

Ky reagim i Mickoskit vjen pasi Joveva dje në një prononcim për “Lokalno” shprehu shqetësimin se momenti aktual mund të rrëmbehet nga opozita në vend, për ta paraqitur si historinë e tyre “të suksesshme” për të bllokuar ndryshimet kushtetuese dhe kërkesën për zgjedhjet e parakohshme.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-22-00-08-01-741-edit_com.facebook.katana

Ndërron jetë Musadik Pajaziti i Grupit të Kumanovës

Screenshot_2023-09-21-23-35-55-588-edit_com.facebook.katana

Ringjallet “Ilirida”

higjiena komunale shkup protest

Këshilltarët e ASH-së rrëzojnë vendimin e Maznevës, rikthejnë në punë punëtorët e NPK “Higjiena Komunale” Shkup

IMG_5173

Kasami takim me Lazim Destanin, çka u dakorduan?

policia-1-1-1392x766

Dramë në Shkup: Përleshen fizikisht dy kinezë

harta-komunat-shqiptare-maqedoni

“Struga dhe Çairi më së paku premtime të mbajtura”/14 komuna shqiptare “nën thjerrën” e IDEA-s

IMG_5172

Fronti Evropian? – Hoxha: Nuk duhet hedhur si ide, jemi të hapur të bisedojmë!

IMG_5169

Taravari: Aleanca ka besueshmëri stabile në elektorat

IMG_5171

Spitali i Kumanovës me drejtore të re

INFO

NA NDIQ