Mickoski kërkon takim liderësh për zgjedhje

ina-online
ina-online

04/10/2023

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski i bën thirrje kryeministrit dhe liderit të LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, që të thërras takimin e liderëve, ku, siç thotë, do të bisedohet për procesin zgjedhor.

“Fatkeqësisht, më duhet ta pranoj se kemi më pak se 6 muaj larg zgjedhjeve, por kjo që po ndodh sot nuk ka ndodhur kurrë më parë. Ne as nuk kemi dialog me qeverinë, as nuk diskutojmë një datë, as për version përfundimtar të Kodit Zgjedhor, ndërsa rekomandimet e ODIHR-it janë shumë të qarta që 6 muaj para zgjedhjeve duhet të mbyllet Kodi Zgjedhor. Nuk ka as ftesë për misionin vëzhgues të OSBE/ODIHR.

Shfrytëzoj edhe këtë rast për t’i kërkuar llogari sepse nuk është vetëm një çështje për qeverinë. Ajo çështje ka kaluar, do të mbyllet së shpejti, misioni i tyre për të ndryshuar Kushtetutën dështoi. Ne kemi çështje të tjera të rëndësishme që duhet t’i diskutojmë, nuk mund t’i shikojmë proceset nga ana, duhet të tregojmë përgjegjësi.

Dimitar Kovaçevski si kryeministër duhet të thërrasë takim me liderin e opozitës, jam i gatshëm në çdo kohë që të diskutojmë për datën e zgjedhjeve presidenciale, për zgjedhjet parlamentare që do të përmbyllet me Kodin Zgjedhor. E dini, ka parti politike “më të vogla” që kërkojnë një njësi zgjedhore…” thotë Mickoski për “Fokus”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

Bujar Osmani

Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

vucic

Vuçiq: Infrastrukturë gazi edhe drejt Maqedonisë së Veriut!

lsdm vmro

Vrasësi dhe vrasjet shfrytëzohen për politikë ditore/ VMRO-ja dhe LSDM-ja vazhdojnë të kërkojnë përgjigje nga njëra-tjetra

INFO

NA NDIQ