Mickoski kërkon uljen e akcizës për 50%: Dizeli do të jetë për 9 denarë më lirë, benzina për 13

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2022

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski përmes rrjeteve sociale ka shpërndarë një grafiku ku shpjegohet se si ulja e akcizës në derivatet e naftës do të ulte çmimin final të derivateve të naftës, përcjell TV21.

Mickoski thotë se me propozimin e VMRO-DPMNE-së, çmimi i benzinës BS-95 do të ulet për 13 denarë,

“Nëse akciza e derivateve ulet në 50% siç është propozuar nga VMRO-DPMNE dhe në vend të 22 denarë për litër, të bëhet 11 denarë për litër, atëherë çmimi i përgjithshëm do të jetë rreth 13 denarë/litër më lirë”, thekson Mickoski.

Sipas tij, me uljen e akcizës për 50 për qind, çmimi i dizelit do të ulet për 9 denarë.

“Nëse, siç propozon VMRO-DPMNE, akciza për derivatet ulet në 50% dhe në vend të 15,5 denarë për litër, bëhet 7,75 denarë për litër, atëherë çmimi i përgjithshëm do të jetë rreth 9 denarë për litër më lirë”, pohoi Mickoski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Dy ditë historike për Kosovën në Strasburg – sot nis Asambleja e Këshillit të Evropës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

aksidenti shqiperi

Vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri, ndër më të lartat në Europë! Vendi ynë, i gjashti në listë

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

EMRAT/ Ja kush janë ambasadorët dhe emisarët e rinj të BE-së në Ballkanin Perëndimor

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

INFO

NA NDIQ