Mickoski kërkon zgjedhje të parakohshme: Nuk ka shumicë për ndryshimet kushtetuese

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Lideri i VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski sërish bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme parlamentare. Ai nuk beson se Qeveria do të mbledhë shumicën e nevojshme për amendamentet kushtetuese, për të cilat, siç tha ai, qëndrimi i partisë së tij nuk ka ndryshuar.

“Qëndrimi është se ky parlament nuk ka mandat për të ndryshuar Kushtetutën sepse as opozita nuk ka marrë pjesë në krijimin e asaj marrëveshjeje, aq më pak që opozita nuk është pajtuar me atë marrëveshje dhe as nuk u ka premtuar qytetarëve se do të ketë ndryshime kushtetuese. Kërkojmë që sa më shpejt të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të gjithë të dalim me zgjidhjen e problemit që solli qeveria e aktuale”, deklaroi Mickoski.

TË FUNDIT
2 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
3 orë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

ME TE LEXUARA

12 orë
Zyrtari i policisë së Maqedonisë kapet duke marrë 12 mijë euro ryshfet
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
12 orë
Micotakis për ERT: Do të krijoni probleme – RMV është edhe për përdorim të brendshëm!
2 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
12 orë
Radev: Rruga e Maqedonisë për në Bruksel kalon nëpër Sofje

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

meta

Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

IMG_2192

Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

INFO

NA NDIQ